Çocuklarda anaokulu eğitimi anaokulu dönemi anaokulu seçimi anaokulu nasıl olmalı çocuğun öğretmeni nasıl olmalı çocuk ve öğretmek ilişkisi çocuğum okula hazır mı çocuğum anaokuluna hazır mı


Küçük yaştan itibaren bağımsızlığını kazanması için çocuğunuza fırsatlar tanıdıysanız (kendi kendine yemek yemek, temizlenmek, oyun oynamak, oyuncaklarını toplamak vb), 3 yaşını doldurduğu zaman sizden ayrılmaya hazır demektir. Buna ihtiyacı da vardır.

3 yaşına gelmiş çocuğunuz artık ev ortamında yalnız başına oynamaktan sıkılabilir. Kısa bir süre de olsa kendi yaşıtlarıyla birlikte oynamak ona zevk verir. Çocuğunuz ilk sosyalleşme adımlarını arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamak yoluyla atar. Birlikte oyun oynarken paylaşmayı, sırasının gelmesini beklemeyi, birlikte yaşamayı, diğer çocukları kendinden ayrı olarak görüp yardımlaşma ve işbirliği duygularını geliştirir.

Çocuğunuza 3 yaşından itibaren hiç olmazsa birkaç arkadaşıyla birlikte oyun oynayabileceği ortamlar sağlamanız gerekir. Bu tür oyun imkanları büyük şehirlerde yaşayanlar için zor bulunan ortamlar haline geldi. Apartman çocuğu olarak yetişen çocuklarımız birkaç çocuğu bir arada göremiyor. Bunun için okul öncesi eğitim kurumları anne ve babaların imdadına yetişiyor.

Ülkemizde okul öncesi eğitimi 3-6 yaş (3 yaşını doldurup 6 yaşını doldurana kadar) arasını kapsamaktadır. Fakat birçok çocuk yuvası, bezlerden kurtulan çocuğu kurumuna kabul etmektedir. Yine de uzmanlar 3 yaşına kadar çocukların evden ayrı bir yerde yaşamalarını uygun görmüyorlar. 3 yaşın içinde ilerlerken veya 3 yaşını doldurmuş bir çocuğunuzu, yavaş yavaş bir çocuk yuvasına alıştırmanızda fayda vardır. İlk önceleri sadece oyun saatlerinde birkaç saat, daha sonraları belirli günlerde yarım gün olmak şekliyle çocuğunuzu anaokuluna alıştırabilirsiniz. “Çalışmıyorum evde oturuyorum. Çocuğum benden niye ayrılsın?” diye bir soru aklınıza gelebilir.