Yağ bezleriyle ilgili bir deri hastalığı olan sivilce (akne) özellikle gençlerin kabusu olabiliyor. Daha çok 12-18 yaşları arasında görülen akneye en çok yüz, omuzlar ve sırtta rastlanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, gençlerde yaklaşık %20 oranında akne gözlendiğini belirtiyor ve akne oluşumu hakkında bilgi veriyor.

Kilo ile nasıl bir bağlantısı var?

Yağ bezlerinin ürettiği sebumun, ölü hücrelerle beraber, boşaltım kanalını tıkaması, bu tıkaçlara bağlı siyah ve beyaz komedonların oluşması, yağ bezi içerisinde bulunan Propionibacterium acnes bakterilerinin aşırı üremesi, yağ bezi yapısının neticede çatlaması akne nedeni olarak açıklanıyor. Akneler, vücudun birçok farklı bölgesinde görülebildiği gibi kilodan dolayı özellikle kıvrım alanlarının kapalı kalmasına bağlı, sürtünme ve terleme artışı ile tetiklenen koltuk altı ve kasık bölgesinde ise büyük ve ağrılı sivilceler oluşabiliyor. Kalça bölgesindeki sivilcelerde ise kilonun yanı sıra sentetik vücudu saran giysiler de etken olabiliyor.

Aknenin nedenleri

Fazla kilonun yanı sıra genetik yatkınlık, stres ve yoğun yağlı kozmetik ürünleri kullanımının da akneye neden olduğunu belirten Dr. Acay, toplumda yaklaşık %10 oranında görülen polikistik over (yumurtalık) hastalığında da akne sıklığı ve kilo fazlalığına daha sık rastlandığını söylüyor. Aknenin tetiklenmesini önlemek için en azından rafine edilmiş şeker ve şeker oranı yüksek gıda tüketiminden uzak durmak büyük önem taşıyor.