aile


Araştırmada; çok iyi birer gözlemci olan çocukların, ailelerin söylediklerinden çok yaptıklarını dikkate aldığı, dolayısıyla birçok konuda olduğu gibi bağımlılıklar konusunda da ailenin sergilediği tutumun büyük bir öneme sahip olduğu ifade edildi.

Yeşilay Dergisi, Kasım sayısında çocuk ve eğitim konusunda önemli bir konuya daha dikkat çekti. Aile ve okul eğitimini ele alan dergi, çocuk aile ilişkilerini, aile okul işbirliği ve bağımlılıkta ebeveynin rolü gibi can alıcı noktalara değindi. Dergide; anne ve babanın çocuğun ilk öğretmenleri olduğu, eğitimin bireyin doğumuyla ailede başladığı ve yaşam boyu sürdüğü vurgulandı.

Bireyin, kişiliğini oluşturan ve çevreye uyumunu sağlayan temel davranışları ailede öğrendiği, ebeveynlerin de çocukların rol modeli olduğu belirtildi.

Çok iyi birer gözlemci olan çocukların, ailelerinin söylediklerinden çok yaptıklarını dikkate aldığı, dolayısıyla birçok konuda olduğu gibi bağımlılıklar konusunda da ailenin sergilediği tutumun büyük bir öneme sahip olduğu ifade edildi. Ailenin okulla etkin iletişim halinde olması ve iş birliği, çocuğun uyumu ve sorunlarının çözümü açısından gerekli olduğu da dile getirildi.

Aileler kendilerini yetiştirmelidirler

Dergide Psikolog Şeyma Zülaloğlu, bireyin madde yahut Alkol bağımlısı olmasında ailenin etkisinin büyük olduğunu söylüyor. Zülaloğlu, ailenin bağımlılıkla mücadelesine şu sözlerle vurgu yapıyor: “Ebeveynler sergiledikleri tutumlarla çocuğun kişiliğinin şekillenmesinde etkili olup çocuğu hayattaki zorluklara karşı hazırlamalı ve bağımlılıklara karşı koyabilmeleri için metotlar geliştirmelerinde onlara yardımcı olmalıdırlar.”