Çocukların günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalmamaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Firdevs Güneş, ailelerin çocuklarını televizyon karşısında çizgi filmlere teslim edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, ebeveynlerin ev işlerini yapabilmek, rahat kalabilmek için çocuklarına saatlerce çizgi film izletebildiğini belirterek, “Günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalan çocuklarda, saldırganlık, obezite, uyku, dikkat ve davranış sorunları görülmektedir” dedi ve konuyla ilgili ailelerle önemli bilgiler paylaştı.

BAZI PROGRAMLAR ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Birçok çocuk günün önemli kısmını televizyon karşısında geçiriyor. Bazı programların çocukların fiziksel, zihinsel ve dil gelişimine olumsuz etkileri bulunuyor. Özellikle çizgi filmler, çocukların anlama, dikkat ve dil gelişimini doğrudan etkiliyor. Bu etkileme olumlu olabildiği gibi çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilebilir.

ÇOCUKLAR TELEVİZYON KARŞISINDA YALNIZ BIRAKILMAMALI

Çoğu evde televizyon seyredilirken iletişim kurulmuyor. Bazı çocuklar saatlerce tek başına televizyon izliyor. Çizgi film izletme yerine çocuğa kitap okumak, kitaptan resim göstermek ve birlikte oyuncakla oynamak daha yararlıdır. Bu etkinliklerde çocuk ile yetişkin etkileşimi daha sıcak ve yoğun olmaktadır. Çocuk televizyon izleyecekse de aileyle izlemeli, televizyon karşısında yalnız bırakılmamalıdır.

DİKKAT, ZARARLI BOYUTA ULAŞABİLİR!

Araştırmalar, 3 yaş öncesinde sürekli televizyon izleyen çocuklarda dil gelişiminin daha yavaş olduğunu gösteriyor. Bu yaş çocuklar, izledikleri çoğu çizgi filmdeki hikaye zincirlerini tamamlayamaz; renk, ışık, ses değişimine odaklanır. Ekranda gördükleri eylem ve sesleri taklit eder. Bazen üstün güçlere sahip, uçabilen ve herkesi yenen bir kahraman ya da prenses, uçan peri gibi çizgi film karakterlerinin özelliklerine sahip olmak isteyebilir. Bu da zararlı boyuta ulaşabilir. Diğer taraftan günde 1 saatten fazla ekran karşısında kalan çocuklarda saldırganlık, obezite, uyku, dikkat ve davranış sorunları görülmektedir.