Çocuğunuz her geçen gün hızla büyüyor, onun sağlıklı, gereksinimleri tam bir şekilde büyüp büyümediğini takip etmek ve onun gelişimi için gereken yerde gereken müdahaleyi yapmak size düşen en görevlerden biri. Eminiz ki siz de bu konuya olabildiğince hassas yaklaşıp çocuğunuzun gelişimini yakından takip ediyorsunuzdur.

Uzmanlar için de ailenin çocuğun gelişimini takip edici rolü çok öenmli. Çünkü anne-babalar çocuklarla birebir ilişkiyi en kuvvetli şekilde kurabilen yegane bireyler. Çocuğun gelişiminde karşılaşılabilecek en ufak aksama bile çocuğunu iyi bir şekilde gözlemleyen anne baba için sorun olmayacak ve hemen tespit edilebilecektir.

Ancak çocukların gelişimsel takipleri ile ilgilenen birçok uzman ailelerin sadece çocukların fiziksel gelişimleri ile ilgilendiklerini ortaya çıkarmış. Ailelerle yapılan anket ve röportajların sonunda çoğu ailenin kendi çocuğunu sadece fiziksel gelişim yönünden takip ettiğini tespit eden uzmanlar bunun sağlıklı bir gelişim için yeterli olmadığını da önemle vurguluyor.

Fiziksel gelişimin neden bu kadar önemli olduğunu ve ailelerin neden bu konuda diğer alanlara göre daha bilinçli hareket ettiğini sorgulayan uzmanlar ise bu sorunun cevabını şöyle veriyor; “ aileler fiziksel gelişimi takip etmekte zorlanmıyor çünkü oluşabilecek herhangi bir problemi gözle farkedebiliyorlar ayrıca küçük yaşlardaki çocuklarda duygusal ya da psikolojik problemlerin ortaya çıkabileceğini tahmin edemiyorlar, bu nedenle bu alanlarda çocuğu takip etmeyi düşünmüyorlar.”

Ama biliyoruz ki çocuk dört ana gelişim evresinde de (fiziksel, zihinsel, duygusal gelişim ve dil gelişimi) sağlıklı bir ilerleme gösterirse ancak gelişimini her yönüyle tamamlayabilir. Bu nedenle çocukları farklı gelişim alanlarında takip etmek çok önemli.