bebeklerde dikkat

3 yaş çocuklar için dikkat nasıl artırılır


Okula giden çocukların ebeveynleri, genellikle onları oturtup ders çalıştıramadıkları için şikâyet ederler. Sınav dönemi yaklaştıkça veya bir projenin bitmesi gerektiğinde bu iş daha da zorlaşmaktadır. Çoğu öğrenci yeteri kadar motive olamamakla birlikte bazıları ise çok kısa bir dikkat genişliğine sahiptir. Bu dikkat genişliği, onların ne okuduğuna odaklanmasına izin vermemektedir…

Bir çocuğun dikkat genişliği genellikle onun yaşına bağlıdır. Ortalama olarak, çocuğun her yeni yaşında dikkat genişliği iki ila beş dakika artar. Örneğin, on yaşındaki bir çocuğun normalde herhangi bir işe veya konuya odaklanması otuz dakika ila bir saat arası değişebilir. Ne ilginçtir ki, bunun televizyon izlemekle bir ilgisi yoktur. Kısa dikkat genişliği olan çocukarın dinlerken, konuşmak için kendilerine sıra gelmesini beklerken sabırsız olmaları, ayrıca yarıda kestikleri bitmemiş bir işe zor dönmeleri normal bir tepkidir.

Sizin doğru ortamı yaratmanız ve motivasyonu sağlamanız, çocuğunuzun dikkat genişliğini büyük oranda geliştirebilir. Aşağıda belirtilen adımların uygulanması uzun sürebilir fakat yerinde durmakta ve ders çalışmakta zorluk çeken bir çocuğun nasıl dikkatini ve konsantresini geliştirebilmesi bakımından size yardımcı olacaktır.

Önemli olan alışkanlık haline gelecek olan bir ders programı oluşturmaktır.
Çocuğu zorlamak yerine, bırakın kendisi zamanını ayarlasın.
Hep aynı saatte uyumaları disiplin için iyidir fakat bazı çocuklar sabahları konsantre etmenin daha kolay olduğunu, bazıları ise akşamları tercih ettiklerini unutmayınız.