Çocuğun dikkat düzeyinin eğlenerek katıldığı etkinliklerde değil, sorumluluk ve görevlerle ölçülebileceğini söyleyen Pedagog Elif İpek, çocukların dikkat becerisini geliştirmek için ailelere önerilerde bulundu…

Hızlı yaşamlar, hızlı şehirler, uyaran yoğunluğu içinde çocukların çoğu zaman merak etmeye bile fırsatları olmuyor. Bu durum dikkat gelişimlerini olumsuz etkileyebiliyor. Günlük programından, yaşı göz önünde bulundurularak, haberdar edilen çocuklar; hem daha dikkatli hem de daha uyumlu olabiliyorlar.

ÇOCUKLARIN DİKKAT BECERİSİNİ GELİŞTİRECEK 15 ÖNERİ

1-Çocuğunuzu yaşantınızın içinde sürüklemeyin.

2-Dikkatine, dikkatini çekin.

3-Onunla bu konuda konuşmaktan çekinmeyin, kırıcı şeyler söylemezseniz kırılmaz, gelişir. “Dikkat etmedin” gibi etiketleyici ve suçlayıcı ifadeler yerine, “biraz daha dikkat etmelisin”, “bu kısmına da dikkat etmelisin” gibi yapıcı eleştirilerde bulunun.

4-Çocuğunuzun dikkatini desteklemek için öncelikle onun farklı etkinliklere ne kadar zaman dikkat ederek katıldığını, ilgilerini ve becerilerini gözlemelisiniz. Böylece hedef koyabilirsiniz.

Gözlem yaparken çocuğun fiziksel durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Duygusal zamanlarda ve/veya fiziksel ihtiyaçların, problemlerin olduğu zamanlarda dikkat kalitesi olağan olarak düşer.

5-1 dosya kağıdına sığacak kadar büyük bir varlık resmini boyamasını istediyseniz ve kalem boya ile yarısını boyayıp bırakmak istemişse; önce boya çeşidini değiştirip yeniden gözlem yapmalı, gözlem sonucunuz yine sıkılıp bıraktığı yönünde ise, resmi boyayabildiği alan kadar küçültüp tamamlaması için yönlendirmeli, bir başka zamanda resmi biraz daha büyütmelisiniz.

6-Farklı beceri alanlarına yönelik etkinlik ve malzemeler toplamalısınız.
7-Bir etkinliğe başlarken, hedefiniz doğrultusunda başlangıç ve bitiş zamanı veya etkinlik sayısı belirleyip çocuğunuza anlatmalısınız.