anne-baba-1Okulun ve okul servisinin çocuğunuzu tanımadığınız kişilere veya bir yere bırakmamasını isteyin.Arkadaşlarını tanıyın çocuğunuzun arkadaş çevresini ve arkadaşlarının ailelerini mümkün olduğu kadar yakından tanımaya çalışın. Çocuğunuzun arkadaşları ve aileleriyle ev ziyaretlerinde bulunun.

Sert eleştirilerden kaçının çocuğunuzun arkadaşlarının olumsuz yönlerini gördüğünüzde çocuğunuzu sert ve yıkıcı bir dille eleştirmeyin.Arkadaşlarının olumsuz yönlerini çocuğunuza anlatın ve bu konuda çocuğunuzun da görüşlerini alarak konuşun. Unutmayın ki zorlama ve baskı, çocuğunuzu tetikler.Ona zaman ayırın çocuğunuzIa sürekli konuşun, arkadaşı olmayın, iyi bir anne-baba olmanız daha önemlidir.
Ona güvenin çocuğunuza güvenin ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olun. Neyin doğru ve yanlış olduğunu öğrendikçe kendi zırhını kendi kuşanacaktır. Otokontrolünü geliştirin hangi davranışı nerede yapıp yapmayacağını ,ayıp, suç, yasak kavramlarını öğretin.Onu analiz edin çocuğunuzun güçlü ve zayıf yanlarını tanıyın ve çocuğunuzun da fark etmesini sağlayın.Kendini tanıyan insan zayıflıklarının da bilincinde olur ve gardını alır.Ve son söz: Kaybolma korkunuzu asla çocuğunuza hissettirerek baskıcı ve engelleyici olmayın. Çocuğunuza güveniyorsanız ve doğru eğitimi verdiğinizden, gerekli önlemleri aldığınızdan eminseniz korkulacak bir şey yoktur. Bu korkuyu büyüterek yaşamı kendinize ve çocuğunuza zehir etmeyin. İnsanlara güvenmek, kendinizden emin ve barışık olmakla ilgilidir. İyi bir anne-baba olduğunuzdan ve iyi eğitimli çocuklar yetiştirdiğinizden emin olun ve bununla gurur duyun.Egitim, anne kucağında başlar ve söylenen her kelime çocuğun şahsiyetine konan bir tuğladır.