Çocuğunuzun okuma yeteneği doğuştan gelen dil gelişimi ile bağlantılıdır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren dil gelişimini desteklemek büyük önem taşıyor. Pek çok çocuk 5 yaşından itibaren okula gitmeye başlıyor ve okuma öğrenme çalışıyorlar. Genellikle çocuklar okula gittiklerinde harfleri tanımazlar ve kelime hazineleri sınırlıdır. Bu nedenle de okuma öğrenirken zorluk yaşayabiliyorlar.
İşte bu nedenle çocukların küçük yaşlardan itibaren kitaplarla tanıştırılması ve kitapları sevdirilmesi ilerleyen yıllar için önem taşıyor. Uzmanlar çocukların sınıfa adım atmadan önce kitaplarla mutlaka tanıştırılmış olması gerektiğini vurguluyorlar.

Peki, bunun için ne yapılması gerekiyor? Bu konuda uzmanların önerileri var. İşte bazı tavsiyeler:

Bebeğiniz daha anne karnındayken onunla konuşun, ona kitap okuyun.
• Doğumdan itibaren de günde ortalama on dakika çocuğunuza kitap okuyun. İlk 6 aya kadar kelimeler arasındaki farkı algılayamayacağından bebeğinize herhangi bir şey okumanızda bir sakınca olmadığını unutmayın.
• Çocuğunuza kafiyeli cümlelerden oluşan metinler tercih edin. Böylece çocuğunuzun dilin ritmini yakalamasını sağlayın.
• 7. aydan itibaren çocuklar bir şeyleri ellerinde tutmaya başlayabilirler. Bebeğinizin eline sayfaları yırtılırsa bir zararınızın olmayacağı türden kitaplar vermenizde yarar var. Böylece ilk aylarından itibaren kitapları tanımasına fırsat verin. Elindekinin bir kitap olduğunu algılayacak yaşa geldiğinde ise hareketli kitaplar tercih edin.
• Bebeğinize kitap okurken onun kucağınızda olmasına dikkat edin. Böylece hem size yakın olmasını sağlayın ve bundan huzur duyacaktır hem de kitaba yakın olacaktır.