empati kurmak bebekEmpati nedir?

En genel ifadesiyle karşımızdaki insanları anlayabilmek için kendimizi onların yerine koymak,onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmaktır.
Empati kurmak için olaylara diğer insanların bakış açısıyla bakabilme becerisine sahip olmak da gerekir. Kendi inançlarımıza sıkı sıkıya bağlı kalarak diğer insanların ne düşündüklerini ya da ne hissettiklerini anlayabilmek mümkün değildir.Empati gerçek anlamıyla başkasının duygu ve düşüncelerini anlayabilecek yeterliliğe,beceriye sahip olmak demektir ve bu da ancak kendimizi o insanın yerine koyarak olaylara onun bakış açısından bakarak yapılabilir.Bilinmelidir ki sağlıklı iletişimin en temel kavramı empatidir.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun:

Çocuklar duygularını sözlerden çok davranışlarla ifade ederler.Son derece doğaldırlar.Taleplerini net bir biçimde belirtirler.Aynı şekilde sorularına da net yanıtlar almak isterler.Empati çocuklarda doğal olarak zaten vardır.Ağlayan bir arkadaşına en sevdiği oyuncağı vererek onun susmasını sağlamaya çalışan bir çocuğun bu davranışı empati kuruyor olduğunun en tipik göstergesidir.Aileler de zaman içerisinde bu yönde doğru davranış modelleri oluşturmalı ve empati becerisinin kalıcılığını desteklemeliler.

Sağlıklı iletişimin temeli empatidir derken çocukla sağlıklı iletişimin nasıl kurulacağını bilmek önemlidir:

  • Çocuğun yaşı kaç olursa olsun ona saygı göstermek.
  • Davranışlarda gerçekçi ve doğal bir tutum takınmak.
  • Konuşmalarda doğru,tutarlı ve samimi olmak,
  • Çocuğa örnek alacağı bir model oluşturmak.
  • Olayları çocuğun yaşını ve yapısını göz önünde tutarak basite indirgeyebilmek.
  • ‘Sen’ dili yerine ‘Ben’ diliyle konuşabilmek.
  • Çocuğu her şeyiyle kabul etmek,bağımsız bir birey olduğunun bilincinde olmak.

Çocukla doğru bir iletişim kurmak için en önemli kural dinlemeyi bilmektir.Yargılardan ve eleştirilerden uzak bir biçimde dinleyebilmek sanıldığı kadar kolay değildir.
Çocuğunuzun isteklerini reddetmeden önce ya da kabul etmeden önce aslında ne demek istediğini iyi anlayıp anlamadığınızı gözden geçirmenizde fayda var.Her hangi bir şeyi isteyen çocuğun yerine kendinizi koyup durumu onun gözünden görmeye çalışmanız gerekir.Yani öncelikle empati kurma konusunu sizin uyguluyor olmanız çok önemlidir.