Bilgisayar ve internet çağımızda son derece gerekli ancak özellikle çocuklar tarafından kontrolsüz kullanıldığında fayda yerine zarar getirebiliyor. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Özlem Alkan, “En doğru şey bilgisayarı tıpkı oyuncak gibi çocuğun sahip olduğu bilgileri pekiştireceği bir araç olarak düşünmektir. Aileler bu konuda bilinçli olmalı, çocuklarına nitelikli programlar ve oyunlar sunmalıdır. Bilgisayar yetişkin kontrolünde kullanılmalı ve kullanım süresi çocuğun yaşına göre belirlenmelidir. Çocuklar ne kadar geç bu deneyimi yaşarsa o kadar fazla süre oyuncaklarıyla oynama fırsatı yakalayacak ve deneyimleri bir o kadar zengin olacaktır” tavsiyesinde bulundu.

Günde 2-3 saati aşmasın

Öte yandan uzmanlar Gün içinde 2-3 saati aşan sürelerle televizyon ve bilgisayar başında kalan çocukların psikolojik olarak bir takım sorunlar yaşadığını belirtiyor. Bu durum çocukların sosyal hayattan kopmasına da neden oluyor. Şiddet içerikli bilgisayar oyunları oynayan çocukları ise zamanla saldırgan davranışlar sergilemeye, ve uyku bozuklukları yaşamaya başlıyor.

Aileler bilinçli olmalı

Çocuğun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda ailelerin bilinçli olması gerekiyor;

1- Çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği saatlere bir sınırlama koyun. Günde 2 saati geçmesin.

2- Oynadığı oyunları, girdiği siteleri siz de görün. Onu saatlerce bilgisayar başında yalnız bırakmak yerine siz de yanına oturun, birlikte vakit geçirin.

3- Çocuğunuzu spor, müzik gibi aktivitelere yönlendirin. Boş zamanları için yeni uğraşılar, hobiler edinmesini sağlayın.