Çocuklarının üstün zekalı olması aileler için bir şans mıdır yoksa zorluk mu? Anne baba bu durumda çocuğuna nasıl davranmalı, onu nasıl yönledirmelidir. Uzman Klinik Psikolog Gülgün Kurtay konuyla ilgili sorularımızı cevapladı.

  • Çocukların zeka düzeyini belirleyen hangi testler vardır ve bunlar hangi yaş gruplarına uygulanabilir?

6 yaşından önce çocuklara zeka testi uygulamasını doğru bulmuyoruz. Bunun yerine 0-6 yaş arasında çocukların yaş gruplarına göre gelişim düzeylerini ölçen AGTE ve Denver II gelişim testlerini kullanıyoruz. 6 yaşından sonra ise WISC-R zeka testi uygulanabilir.

  • Anne – babalar çocuklarındaki hangi davranış farklılıklarını dikkate almalı? Bu çocuklar diğerlerinden farklı olarak nasıl davranırlar?

Üstün zekalı çocuklar genel olarak yaş gruplarının öncesinde bir takım becerileri kazanırlar. Erken emekleme, erken konuşma, okuma gibi. Yaşıtlarına göre daha meraklı, öğrenme arzusuyla doludurlar. Kimi zaman çok hareketli kimi zaman ise çok durgundurlar.

  • Bu çocukların eğitilebileceği kurumlar var mı? Sayısı yeterli mi?

Daha çok büyük şehirlerimizde bazı kurumlar vardır. Ancak sayılarının yeterli olduğunu düşünmüyorum.

  • Üstün zekalı olmak, çocukta psikolojik açıdan ne gibi zorluklar yaratır? Bu çocukların doğru yönlendirilememeleri hangi sıkıntıları doğurur?

Çocuğa bu durumun açıklanış biçimi önemlidir. ‘’Sen diğerlerinden daha iyisin, daha iyisini yapabilirsin’’ gibi dayatmalar onun kendisini zorlamasına, akranlarına üstün davranmasına, yaşıtlarının oyunlarına ilgisiz kalmasına dolaylı olarak da akran ilişkilerinin bozulmasına neden olur. Fakat doğru yönlendirmelerle ve ilgi alanlarının saptanmasıyla daha mutlu, başarılı bireyler haline gelirler. Ayrıca şunu unutmamalıyız ki bir çocuğun üstün zekalı olması onun bütün alanlarda başarılı olacağını göstermez. Hepimiz gibi onun da daha iyi veya daha güçsüz olduğu alanlar olacaktır.