Yetenek tahlili yapmadan çocuğun geleceğine yön vermeye çalışmak geleceğin (Facebook) Mark Zuckerberg’i veya (Apple) Steve Jobs’ı olmasının önünü kesmek ile eşdeğer olabilir.

HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan’a göre çocuğunuzun sürekli bilgisayar başında olduğu için eğitim hayatının kötü olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzu yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu çocuğunuz istemediği bir iş yapmak zorunda kalabilir.

Erkek çocuğu olan aileler çocuklarının sürekli bilgisayar başında ya da top peşinde olduğunu, hayvanlarla ilgilendiğini kız çocuğu olan aileler ise çocuklarının devamlı bebekleri ile oynadığını, çok konuştuğunu, anlamsız resimler yaptığını belirterek okuldaki başarısızlıklarının nedenlerini bunlarda arıyorlar. Oysa her birey ruhunu beslemek adına yeteneklerini sergileyebileceği bir çizgide yürümeyi tercih eder. Bu sebeple, çocukların yetenekleri törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleriyle onlara yetenek saatleri ayrılmalı.

Çocuğunuz kendi çizgisinde yürüsün

Çocuğunuzun bilgisayar başında çok zaman harcama gibi alışkanlıklarının onu başarısızlığa sürükleyeceğinden korkmayın. Toplumda her birey doktor, mühendis, avukat, siyasetçi olsaydı, diğer gereksinimlerimiz düşünüldüğünde sosyal yaşam diye bir şey olmazdı. Dolayısıyla çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en büyük iyilik.

Bilgisayar başından kalkmayan çocuğa ne yapmalı?

Çocuğunuzu bilgisayardan soğutmayın. İnternet bağlantısını kesmeyin. Çocuğunuz günde 2 saatten fazla zamanını bilgisayar başında geçiriyorsa bilgisayarı ortak kullanım alanına çekebilir, aile içi bilgisayar kullanım saatleri düzenleyebilirsiniz. Bilgisayar salon gibi herkesin bulunduğu bir yerde bulunmalı ve herkes kullanabilmeli.