HelpA Akademi Genel Koordinatörü, Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, çocuğun hafıza türünün başarılı olacağı mesleğin işaretçisi olduğunu belirterek okul kayıt döneminde çocukların işitsel, görsel ve dokunsal hafızalarına göre sınıflandırılması gerektiğini söyledi.

Kişilerin yetenek ve algısının gelişiminde en önemli etkenlerden biri olan“Hafıza Temsil Sistemi” görsel, işitsel ve dokunsal olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Görsel öğrenciler

Öğrenci bir markayı düşündüğünde billboarddaki fotoğrafları anımsıyorsa görsel hafıza tipine sahiptir. Görsel öğrencilerin derslerde özellikle şekilsel notlar alması, onların öğrendikleri şeyleri çok daha iyi hafızada tutmalarını sağlar

Görsel hafıza tipine sahip bir öğrencinin, Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz’de aldığı yerleri çalışırken, Karadeniz’de yüzen bir sat komandosu çizerek, üzerine “SAT-K” yazıp, baş harflerinden yola çıkarak bu yerlerin Sinop, Amasra, Trabzon ve Kırım olduğunu söyleyebilmesi eşsiz bir yöntemdir.

Görsel öğrencilerin uzmanlaşacağı alanlar görsel sanatlar, bilgisayar, yazılım mühendisliği, mimarlık, dekorasyon, televizyon, ressamlık, grafikerlik, reklamcılık, moda tasarımcılığı olmalıdır.

İşitsel öğrenciler

Öğrenci bir markayı düşündüğünde aklına markanın radyoda çalan cingılı geliyorsa muhtemelen işitseldir.

İşitsel yapıdaki bir öğrencinin çalışmalarını mutlak surette sesli olarak yapması gerekir.

İşitsel yönü kuvvetli bir öğrenci ses CD’leri ile çalışırsa öğrenme verimi maksimum seviyeye çıkar. Eğitim koçlarının en çok önem verdikleri CD ile öğrenme teknikleri işitsel öğrencilerde muhteşem sonuçlar vermektedir.

İşitsel öğrencilerin uzmanlaşacağı alanlar iletişimle ilgili konular, avukatlık, öğretmenlik, halkla ilişkiler, radyo, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, tercümanlık ve yöneticiliktir.