çocuklarda sporSpor tüm çocuklar için faydalı ancak hangi çocuğun hangi spora eğilimi olduğunu, ne zaman başlaması gerektiğini bilmeden yaptırılan aktiviteler yarardan çok zarar getiriyor.

Çocuğun hangi spor dalına yeteneği olduğu ve ne zaman bu spora başlayabileceğini anlayabilmek için öncelikle çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri hakkında bilgi sahibi olmanın gerekliliğine vurgu yapan Psikolog Emin Okan Okyay, detaylı bilgiler vermeye devam ediyor.

“Yapılan araştırmalara göre çocukların herhangi bir spor dalına en uygun başlama zamanı 4-5 yaş arası olduğu belirtilmektedir. Bu yaşlar fiziksel gelişim açısından incelendiğinde ‘İlk çocukluk dönemi’ ; zihinsel gelişim açısından incelendiğinde ise ‘İşlem öncesi dönem’ denilen gelişimsel dönemleri kapsar.

Fiziksel gelişim ilk çocukluk dönemi özelliklerine baktığımızda el göz uyumunun sağlanmaya başladığı, ince ve kaba kas gelişiminin başladığı, öz bakım becerilerini (Giyinme, yemek yeme, tuvalet alışkanlığı) yerine getirilebildiği ve toplumsal kurallara dair yanlış ve doğru davranışları yavaş yavaş ayırt etmeye, buna bağlı olarak toplumsal rolleri öğrenmeye başladığı bir dönemdir.

Zihinsel gelişim işlem öncesi dönem özelliklerine baktığımızda ise çocuklar bu yaşlarda ‘Benmerkezci’ düşünce yapısına sahiptir ayrıca hayal güçleri çok kuvvetli olduğundan animizm (Canlandırmacılık) dediğimiz sembolik oyunları oynamaktan çok haz alırlar. Mesela tül perdeyi gelinlik gibi algılar ve saatlerce onunla oynayabilir. Bu dönemin en önemli noktalarından biri de cinsel kimlik ve rollerin oluştuğu dönemdir.”