Anne babaların çocuklarıyla beraber mutfağa girmeleri gerektiğini söyleyen Anne Çocuk Diyetisyeni Ayça Terazi, çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunacak önerilerde bulundu…

Çocuğun 2 yaşını doldurduktan sonra artık seninle birlikte mutfağa girmeye ve küçük görevler üstlenmeye hazırdır. Çocuğunun beslenme zekasını arttırmak, besinleri dokunarak yakından tanımasını sağlamak, yemek kültürünü geliştirmek ve birlikte eğlenceli vakit geçirmek istiyorsan; haydi mutfağa…

FİZİKSEL, ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİMİ DESTEKLE!

Çocuğunun motor becerilerini ve beslenme zekasını arttırmak aslında bu kadar kolay. Aynı zamanda birlikte mutfağa girmek, yemek yapmak, hatta sofra bile hazırlamak; çocuğunun kendine olan güvenini geliştirir, ailesiyle arasındaki bağları da kuvvetlendirir.

SABIRLI OL!

Çocuğunun motor becerileri senin kadar gelişmedi. Henüz daha küçük, mutfak deneyimi olmadığını unutma! Sana yardımcı olurken etrafı dağıtabileceğini, bazı eşyaları kırabileceğini bil ve lütfen sabırlı ol. Vereceğin ani bir tepki, mutfağa, besinlere ve sana karşı duvar örmesine neden olur.

YAŞINA UYGUN BOYUTTA MUTFAK MALZEMELERİ AL!

Çocuğunun boyunun yetişebileceği bir masada hazırlık yapması, minik ellerinin kavrayabileceği kalıplar olması, malzemelerin ona zarar vermeyecek yapıda olması ve boyuna uygun mutfak önlüğü takması kendini daha özel hissetmesini sağlar.

BESİNLERİ TANIMASINA İZİN VER!

Yemek yaparken, kek çırparken besinleri tek tek eline ver. Çocuğunun besinlere dokunmasını, koklamasını, tadına bakmasını sağla. Böylece tüm duyu organlarıyla besinleri keşfedecek, onlar hakkında sağlıklı düşüncelere sahip olacaktır. Yapım aşamasında içinde bulunduğu yemekleri, çocuğunun daha kolay kabullenip yediğini göreceksin.
YEMEKLERE YENİ İSİMLER BUL!