Çocuk gelişimi çocuklarda gelişim çocuklarda gelişim dönemleri


Çocuğunuzun gelişim dönemlerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Çoğu anne-babanın ihmal ettiği önemli bir noktadır. Çocuğunuzun hangi yaş ve aylarda neler yapabileceğini bilmezseniz, ondan gelişim düzeyinin üzerinde isteklerde bulunabilirsiniz. Böyle bir istek de çocuğunuzun başarısızlık duygusunu yaşamasına yol açar.

Çocuğunuz büyürken çeşitli kritik dönemlerden geçer. Dengeli, dengesiz, anlayışlı, yaramaz gibi birçok aşamayı kat eder. Çocuğunuz içinde bulunduğu döneme özgü bir yaramazlıkta bulunduğunda onu yaramaz, hırsız veya yalancı diye suçlayabilirsiniz. Öte yandan çocuklar kendilerinden bekleneni yapmaya hazırdırlar. Sürekli yaramazlıkla suçlanan çocuk gerçek bir yaramaz olmaya adaydır. Çocuklarımıza hiçbir zaman böyle yakıştırmalarda bulunmamamız gerekir.

Eğer çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini bilirseniz, belki de geçici olan bir özelliğin çok kolay üstesinden gelebilir, bunu kalıcı davranış bozukluklarına çevirmemiş olursunuz. Sıralama çağından itibaren çocuğunuzun içinde bulunduğu çevreyi oynayabileceği, atlayıp zıplayabileceği, rahatça hareket edebileceği bir alana çevirirseniz, çok sık olarak disiplin sorunuyla karşılaşmamış olursunuz. Böylece enerjisini boşaltmak gereksinimi içinde olan çocuğunuza sürekli “koşma, atlama, kırarsın, dökersin” gibi olumsuz cümleleri kullanmamış, çocuğunuz bunlara uymadığında da sinir krizleri geçirmemiş olursunuz.

Yine çocuğunuza, öğrenmeye hevesli olduğu bir dönemde birtakım beceriler kazandırmanız gerekir. 7 aylık çocuğunuzun eline kemirmesi için bisküvi vermiyorsanız veya 1 yaşına geldiğinde kendisi beslenmesi’ için hala eline bir kaşık vermemişseniz, 3 yaşına geldiğinde aynı istek ve heveslilikte bulunmayacaktır. Çocuğunuza kendi kendini yönetip kendi işlerini yapması için küçük yaşlardan itibaren fırsatlar tanırsanız, ilerleyen yaşlarda bunları yapmaları için güç savaşına girmemiş olursunuz.