küfür ve çocukÇocuğunuz kötü sözler mi söylemeye başladı? Çevresindekilere hakaret veya daha da ötesi küfür mü ediyor? Bu durum birçok ebeveynin karşılaştığı ve bu sebeple ebeveynlerin çocukları ile ilgili olarak hayal kırıklığına uğradığı bir sorundur. Çocuklar çeşitli sebeplerden dolayı küfredebilirler. En yaygın neden, model alarak çocuğun küfrü öğrenmesidir. Çocuk ebeveynini, arkadaşını veya bir televizyon kahramanını model alarak küfretmeyi öğrenmiş olabilir. Bunun dışında eğitimin yetersizliği veya çocuktaki ilgi ihtiyacı vb. .. nedenler çocuğu küfre itebilir. Nasıl Tepki Vermeliyim? Yapılan en yaygın hata, çocuğun ağzından kötü kelimeler duyulur duyulmaz öfkeli ve yasaklayıcı tavırlar içine girmektir.

  • “Bir daha bunu duymayacağım, yoksa fena olur:
  • ”Ağzına biber sürerim:
  • “Bu kelimeleri dışarıdan öğreniyorsun, artık dışarıya çıkmak yok:

Gibi yaklaşımlar bu sorunun sadece geçici çözümleri olabilir. Çünkü; bu yaklaşımların sonucunda, çocuk belki ebeveyninden korktuğu için onların yanında küfretmeyecektir, fakat ebeveyninin olmadığı mekanlarda, onu küfürden men eden unsur olmadığı için küfretmeye devam edecektir. Yani burada önemli olan çocuğun anne ve babasına bağlı olarak bu davranışı kısmi terk etmesi değil, genel olarak küfretmenin yanlışlığını bilmesi ve kötü kelimeler kullanmaması gerektiğinin bilincine varmasıdır. Peki öyleyse çocuğun kötü kelimeler sarf etmesini engellemek için neler yapılabilir?

  • Öncelikle çocuğu böyle konuşmaya iten sebep tespit edilmelidir. Arkadaş çevresi mi? Dikkat çekmek için mi? Sözünü böyle dinlettireceğini ve dolayısıyla bu şekilde güçlü olacağını düşündüğü için mi veya merak ettiği için mi? …
  • Sebebin arkadaş çevresi olduğunu düşünüyorsanız, çocuğun o arkadaş çevresine girmesini tamamen engellemek yerine çocuğa alternatif çevreler sunmalısınız veya çocuğunuzun vakit geçirebileceği mekanları cazip hale getirerek, çevresini değiştirmelisiniz. Böylece çocuk arkadaşlarını uzun süre görmeyeceğinden zamanla bu kelimeleri unutacaktır.
  • Sebebin ilgi veya dikkat çekmek olduğunu düşünüyorsanız, çocuğun küfrettiği esnalarda ona şiddetli tepkiler vermekten kaçının. Çünkü çocuk bu şekilde olumsuz da olsa ilgi elde etmiş olacağından bu davranışı terk etmek şöyle dursun, küfretme davranışını büsbütün arttıracaktır. Bu sebeple küfür karşısında abartıya girmeksizin rahatsızlığınızı belirtin, bunun yanında çocuğunuzun küfretmediği zamanları kollayın ve o zamanlarda ilginizi yoğunlaştırın.
  • Çocuğun yaş dönemi dikkate alınarak çocuğa uygun yaklaşımlarla ahlaki öğretilerde bulunulmalıdır.
  • Bütün bunların yanında ahlaki öğretiler için çocuğunuza her defasında nasihat etmek yerine, ebeveyn olarak geçmişte yaşadığınız küfretmenin kötülüğü ile ilgili olan birtakım senaryolar geliştirerek bunları zaman zaman çocuğunuzla paylaşın. Sonuçlarının kötülüğünü tartışın.
  • Çocuğunuzun küfretme nedenini tespit edemediyseniz veya tespit ettiğinizi düşündüğünüz halde sorunun önüne geçemediyseniz, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.