Çocuğumu dudaktan öpmek sakıncalı mı? Çocuğumu dudaktan öpebilir miyim? Çocuğumu dudaktan öpmem zararlı mı?

Çocuğunuzu bir saniye bile olsa dudaktan öpmeyi masum olarak görüyor olabilirsiniz. Sadece annesi babasıyla bile olsa çocuklar asla dudaktan öpülmemelidir.

Çocuğunuzu elbette ki çok seviyorsunuz ve sevginizi onu dudaktan öperek göstermek isteyebilirsiniz. Ancak çocuklarda cinsel gelişim açısından bu çok zararlı bir davranış olacaktır. Sağlıklı cinsel kimlik gelişimi ve çocuğunuzun beden bütünlüğü açısından çocuğunuzu asla dudaktan öpmemelisiniz! Çocuğunuzu cinsel tacizden korumak için vücut bütünlüğünü korumasını ve dudaktan öpme gibi davranışları asla kabul etmemesini öğremelisiniz.

“O benim çocuğum, ben onu çok seviyorum dudaktan ufak bir öpücüğün ne zararı olabilir ki?” diye düşünmeyin. Çocuğunuzu dudaktan öpebiliyor olmanız bunu yapmanızı gerektirmez. Çocuğunuz için önemli olan sizin sevginiz, ilginiz ve ifadelerinizdir. Çocuğunuzla sakin sesle konuşun, ses tonunuzdan onu sevdiğinizi hissedecektir. Çocuğunuza nazikçe sarılın, ne kadar sevildiğinin farkına varacaktır. Ama bir çocuk sevildiğini hissetmek için dudaktan öpülmeye ihtiyaç duymaz. Çocuğunuzu öpmek istiyorsanız yanaklarından veya altından öpebilirsiniz.