Çocuklara bilimin o sonsuz kapısını açabilmek için onlara bilimsel düşünmeyi öğretmeli, sahip oldukları merak duygusunu köreltmeden onları bilimsel düşüncenin gücüyle tanıştırmalıyız.

Bilimsel düşünce merakla başlar. Ancak merakı bir çabaya dönüştürmek herkesin yaptığı bir şey değil. O nedenle çocuklarımıza öğreteceğimiz şey sahip oldukları merak duygusunun peşinden gitmeleri ve merak ettikleri konu hakkında korkusuzca araştırma yapmaları. Çocuklarımıza bunu öğretemediğimiz sürece onlar sadece merak eden kişiler olarak kalıyor, araştıran ve bilimsel düşünen bireylere dönüşemiyorlar. Kendilerine söylenen açıklamalarla yetinip daha fazlası için çaba sarf etmiyorlar. Böylece üretmeyen sadece tüketen bir topluma dönüşüyor ve dünyanın gerisinde kalıyoruz.

Anne babalar olarak bilimsel düşünmeye sizler de önem vermeli, çocuğunuzu bu konuda desteklemelisiniz. Evinizde bilimsel düşünceyi teşvik eden ortamlar oluşturmalı, davranışlarınızla çocuğunuza bilimsel düşünmeyi desteklediğinizi aktarmalısınız.

Neler Yapılabilir?

1. Çocukta merak edeceği konuların oluşturulması: deney yapma
• Deneyler çocukların ilgisini çekecek oyunlar şeklinde tasarlanmalıdır. Deneyin bir kısmını doğrudan çocuğun yapması sağlanarak, sorumluluk duyguları desteklenmeli, özgüveni geliştirilmelidir. Deney kardeşi ile ya da bir arkadaşı ile beraberken de yaptırılabilir, böylece bir gruba ait olma, işbirliği yapma özelliği geliştirilir. Deneyler sizin gözetiminiz altında yapılmalı, sizler ortamı oluşturmalı ve gerekli fiziksel gücü sağlamalısınız, ancak çocuk deneyi kendini yaptığı düşünmeli, bu nedenle müdahaleci olmamalısınız. Deney esnasında yanıcı, kesici ya da kimyasal maddeler kullanılmamalı.
• Çocuklara deneyle ilgili belgeseller izletilebilir, çocuklar müze, hayvanat bahçesi, deniz kıyısı, dağ gibi ortamlara götürülebilirler.
• Çocukların istedikleri zaman deneyi tekrarlamasına izin verilmeli. Ortamda büyüteç, mıknatıs gibi malzemeler bulundurulmalı.
• Çocukların yaptıkları deneyler fotoğraflanıp çocuğun odasında panoya asılabilir.