annelerin kızlarıyla yapabileceği aktiviteler, annemle yapabileceğim aktiviteler


Çocuklara her an bir şeyler öğretme çabasında olunmaması gerektiğini söyleyen Pedagog Elif İpek, çalışan annelerin çocuklarıyla yapabileceği aktiviteleri anlattı…

Programınızda kendinize ve çocuklarınıza yer açmayı unutmayın! Kendinize zaman ayırırsanız çocuğunuzla daha eğlenceli zaman yaşayabilecek enerjiniz olur. Programınız içinde çocuğunuza yer ayırdığınızda onunla neler yapacağınızı, gelişimini nasıl destekleyeceğinizi düşünerek bir araya gelmiş olursunuz…

1-Her an bir şey öğretme kaygısında olmamaya çalışın. Birlikte yaşayarak, gözleyerek, yorumlayarak birlikte deneyimlemeye, öğrenmeye odaklanın.

2-Esnek bir plan yapın. Bir araya geldiğinizde anlık ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik yapabilirsiniz. Tabii bunu sağlayabilmek için ya yeterince yaratıcı olmalısınız ya da aklınızın bir köşesinde bir etkinlik havuzu olmalı.

3-Çocuğunuzdan öğreneceğiniz şeylerin de olduğunu unutmayın.

4-Evde bakıcı ile birlikte olan çocuklar hancı, anne babalar ise yolcu gibidir. Bir anda yaşamlarına ışınlanıp akışı değiştirmeye çalışmayın. Önce dahil olun, uygun bir zamanda (etkinliği değiştirirken) öneri sunun, önerinizi uygulamaya ikna etmeyin, sadece özendirin.

5-Akışa bırakmak zaman zaman iyidir. Fakat her zaman akışa bıraktığınızda, çocuğunuzun gelişimini destekleyemeyebilirsiniz çünkü çocuğunuz ihtiyaçlarını değerlendirip size aktaracak olgunlukta değildir. Onun sahibi, patronu, rakibi değil rehberi olduğunuzu unutmayın. Yaşının ve çocuğunuzun özelliklerine göre aktiviteler yaptırmaya çalışın. Üretmekte zorlanıyorsanız bir uzmandan gelişim takibi ve desteği alın.
6-Günlük yaşantınıza entegre edin. Yaşını göz önünde bulunduracak şekilde yardım isteyin. Yemek masasını hazırlama, salata yapma, alışverişe çıktığınızda listeyi takip etme, araçta yardımcı sürücü olma gibi görevler önerin.