Boşanma çocuğa nasıl anlatılmalı? Boşanmanın çocuğa etkileri nelerdir? Boşanma sonrası aileler çocuğa nasıl davranmalı? Bu gibi soruların cevapları bebeksayfasi.com’da.

Pedagog Dr. Melda Alantar’a göre boşanma sadece anne ile babayı değil, çocuğu da ilgilendiren bir olaydır. Ailelerin bu konudan kaçmamaları ve mutlaka çocuklarına söz etmeleri gerekir. Ebeveynlerin boşanma ve boşanmanın çocuklarının psikolojik gelişimleri üzerindeki etkileri ile ilgili en çok merak ettikleri soruları Pedagog Dr. Melda Alantar sizler için yanıtlıyor…

Çocuklarınıza boşanma hakkında neyi, ne zaman, nasıl söyleyebilirsiniz?

Çocuklar evin içindeki gerginliği hissederler. Boşanma kararından söz etmezseniz onları incitebilirsiniz. Boşanma kararı aldığınızda eşinizle konuşarak bunu çocuklara birlikte söylemeniz gerektiğini belirtin. Eşlerden biri evden ayrılmadan önce bir aile toplantısı düzenleyin. Boşanmayla ilgili söyleyeceklerinizi önceden planlayın. Toplantı sırasında boşanmanızla ilgili tarafsız açıklamalarda bulunun. Diğer ebeveyni suçlayıcı tavır sergilemeyin.

Çocuklarınızın sorularına doğru, dürüst ve açık yanıtlar verin. Ancak gereksiz ayrıntılara girmekten kaçının. Örneğin babalarını sizi aldattığı için terk ettiğinizi belirtmek durumunda değilsiniz. Boşanma nedenlerini açıklarken suçlayıcı olmayan ifadeler kullanın. ” Evlendiğimizde birbirimizi seviyorduk. Ancak yıllar geç tikçe duygularımız, gereksinimlerimiz, zevklerimiz değişti ve birbirimizden uzaklaştık. Anlaşamıyoruz. Evliliğimizi yürütemediğimiz için boşanmaya karar verdik. Beraberliğimizin en güzel yanı çocuk sahibi olmaktı. Sizi çok seviyoruz” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.

Boşanmanın onlarla ilgisi olmadığını açıkça belirtin. Küçük çocuklar anne-babaları boşandığı zaman neler olduğunu kavramakta zorluk çekerler. Boşanmaya neden olduklarını düşünebilirler. Terk edilecekleri, onlara kimsenin bakmayacağı endişesini taşıyabilirler. Anne-baba boşanmanın çocuğun hatası olmadığını belirtmelidir.