Çocuklarda dil bozuklukları çocuklarda konuşma bozuklukları çocuklarda konuşma bozukluğu çocuklarda iletişim bozukluğu iletişim bozukluğunun değerlendirilmesi


Öncelikle çocuğun işitsel işlevleri, iletişim, dil, sosyal ve duygusal gelişim düzeyi araştırılır. Dil gelişimi sorunlarına eşlik eden bazı belirtiler yüksek risk belirteçleri olabilir. Örneğin, göz teması kısıtlılığı, diğerlerinin baktıkları yerle ve ilgileriyle ilgilenmeme, beden dilini de yeterince kullanmama, işaretle göstermenin olmaması, seslenildiğinde çoğunlukla bakmama, ses kullanımının da yetersiz olması, komutları uygulamama, taklit becerilerinde yetersizlik vb. bunlar arasında sayılabilir.

Bazı çocukların ortamla ve bağlantılı olduğu kişiyle ilişkili olarak dil işlevleri oldukça değişkenlik gösterebilir. Örneğin, seçici konuşmazlık böyle bir bozukluktur. Bazen çocuğun alıcı dil becerileri (anladığı kelime, cümle düzeyi) ifade edici dil becerilerinden (söylediği kelime, cümle düzeyi) çok daha ileride olabilir. Bazen çocuklar “bağırma”, “ağlamaklılık”, “ısırma” gibi davranışları bir dil olarak kullanabilir. Bu istenmeyen gelişme dil gelişimini yavaşlatabilir. Görüşme ortamında çocuğun çok farklı bir görüntü içinde olabileceği unutulmamalı ve pek çok kaynaktan bilgi alınmalıdır.