Çocuk ve arkadaşlık çocuklarda arkadaşlık çocuk arkadaş listesi çocuğa arkadaş edinmesi için yardım


Arkadaşlık her yaşta önemlidir. Nasıl yapıldığını bir kere öğrenince arkadaş edinmek kolaydır. ilk adım, etrafınızda kimlerin olmasını istediğinize karar vermektir: kim sizi güldürüyor, kim doğru olanı söylüyor, kim akıllı, kim asla size sataşmaz ya da sadece kiminle birlikte olmak eğlenceli?

Çocuğunuzun sevdiği insanlardan oluşan bir “Arkadaşlar Listesi” hazırlamasına yardımcı olun. Her bir ismin yanına bu kişinin neden şu anda arkadaş olduğu ya da neden çocuğunuzun onunla arkadaş olmak istediğini yazın. Sonra asıl zor kısım geliyor, ona arkadaşlığın emek istediğini anlatmalısınız: arkadaşlar birlikte bir şeyler yaparlar, deneyimlerini paylaşır, benzer şeylerden hoşlanırlar. Eğer bir kişi zaten bir arkadaşsa bunlar yapılıyordur, eğer yapılmıyorsa bu kişiyle arkadaş olmanın yollarını arayın. Bu kişiyle her gün bir kez konuşmak ya da onunla öğle yemeğine çıkmak ya da oyun oynamaya çağırmak gibi basit hedefler belirleyebilirsiniz.

Bu tip planların uygulanması her zaman kolay değildir, özellikle de çocuğunuz biraz utangaçsa, bu nedenle teşvik edici olun ve ona günlük gelişmeleri sorun. Eğer çocuğunuz kolay arkadaş edinemiyorsa, arkadaş listesindeki isimlerden birinin ailesiyle bizzat tanışabilirsiniz.