Çocuklarda arkadaş seçimi çocuğun arkadaşları çocuklarda arkadaş etkisi


Bir gün çocukları, arkadaşlarının fikir ve düşüncelerine kendi ailelerinin görüşlerinden daha çok önem vermeye başlayacaklar diye ebeveynlerin ödü kopar. Buna arkadaş etkisi denir ve çocukların okulda diğer çocukların yaptıkları ve söyledikleri şeyleri görüp duymaya başladığı yedi yaşlarında başlar.

Arkadaş etkisi çocuğunuzu daha iyi bir hikaye yazmaya, yüzme derslerine daha sık katılmaya ya da sınıf başkanlığı için adaylığını koymaya sevk ediyorsa iyi bir şey olabilir. Eğer çocuğunuzun sigara kullanmasına, hırsızlık yapmasına ya da kardeşlerine sataşmasına neden oluyorsa felaket olabilir. Çocuğunuzun arkadaş seçimleri onun ne tip bir insan olacağına etki eder.

Bu nedenle çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık ettiğini takip etmek ve bilmek istiyorsanız onlarla tanışın. Altı ayda bir, bir barbekü partisi ya da piknik organize edip çocuklarınızın en yakın arkadaşlarını ve ailelerini davet edin. Ailece dışarı çıktığınızda çocuğunuzun arkadaşlarından birini davet edin. Okulda aile birliği toplantılarına katılın ya da haftalık bazda çocukların arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle temasta olun.

Bunları yaparken bir casus ya da çocuklarınızın arkadaşlarının karakterini yargılayan bir hakim gibi görünmeyin. çocuğunuzun biriyle arkadaşlık etmesini yasaklamak iyi bir fikir olmaz; bunun yerine çocuğun hayatıyla ilgili yaptığı seçimleri, takındığı tutum ve izlediği yol hakkında duyduğunuz endişelerinizi paylaşın. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa, size fikir vermekten mutluluk duyacak olan okul danışmanıyla konuşun.