dört çocuklu anneBir ebeveynin çocuğunun dikkatini çekmesinin en kolay yolu oturup rahat bir ifade takınmaktır.
LANE ALINHOUSE

Yıllar önce çocuklarım daha çok küçükken bilgisayarımda bakıcılardan biri tarafından yazılmış bir mektup buldum. Annesine olan mektupta şöyle deniyordu: “Hangi anne kendi çocuğuna randevu verir? Çocuklarımın, programıma not alınmış işlermiş gibi hissetmelerine asla izin vermeyeceğim, kim olduğunu zannediyor ki?” Okurken üzerime bir suçluluk duygusu çöktü, ardından öfke geldi. Birkaç dakikalık kızgınlığın sonrasında mektubu silsem mi, bakıcıyla yüzleşsem mi, yoksa hiç görmemiş gibi mi davransam emin olamadan çocuklarıma randevu verişimin nedenlerini düşünmeye başladım.
Otuz yaşıma geldiğimde aralarında bir ya da iki yaş bulunan dört çocuğum vardı. Randevulan ayarlıyordum, çocuklarımı hayatıma not aldığımdan değil, her birinin ne kadar özel olduklarını bilmelerini istediğimden. Çocuklarımı gördüğüm tek zaman bu değildi, kendime bunu hatırlattım, ama onları tek başlarına gördüğüm zamanlar bunlardı.
Belirlediğimiz zamanlarda her çocuğumun yapacağımız şeye karar vermesine izin veriyordum. Kızım her hafta aynı şeyi istiyordu; parka gidiyorduk, lastik salıncağa oturuyordu, sallanıp dururken şarkılar söylüyorduk ve ben başım dönmüş halde onu izliyordum. Oğlum yemekle ilgili bir şeyler seçiyordu; bir külah dondurma, dükkandan alınmış bir çikolata, sandviç almak için şarküteriye yapılan bir yolculuk. Bu buluşmaları hala çok iyi hatırlıyorum; tam olarak ne yaptığımızı, nelerden konuştuğumuzu, neler hissettiğimi. Onlar da hatırlıyor, bu sabah kızıma sordum, parktaki salıncağı aynen anlattı.
Hepimiz hayatlanmızı farklı şekillerde organize ediyoruz.
Ailenin karmaşası etrafımızı sarmışken her çocuğa ayrı ilgi göstermek zor iş. Belirlenmiş etkinlikler, kişisel randevular ki hepsİnİn yirmi dört saatlik bir günün içine sığması gerekiyor. Çocuğunuzla birebir görüşmek için zaman ayırmak kalıcı, sevgi dolu anılar yaratır, isimlerini randevu defterinize yazmanız gerekse bile.
Bir zaman çizelgemin olması vaktimi akıllıca kullanmama yardım eder.