Ana rahminde fiziksel gelişim

annekarnındazihinselprobleö, anne karnındaki çocukların kalp gelişimini sağlayan gıdalar


Hamilelik, yumurta hücresi ile spermin buluşması sonucu başlar. Yeni bir hayatın temeli atılmış olur. Bu canlı, anne karnında gelişmeye başlar. Normal şartlar altında, zihinsel ve fiziksel oluşumunu tamamlayarak 40.haftanın sonunda annenin karnından ayrılarak, dünyaya adım atar.

Gebeliğin ilk dört haftası, yumurtlama, döllenme, hücrenin bölünmesi, hücrenin rahime ulaşması, döllenmiş hücrenin rahime yerleşmesinden oluşmaktadır.

Beşinci ve altıncı haftalarda, bir elma çekirdeği boyutunda olan embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer. Taslak şeklinde duran beyin ve omurilikten oluşan bir sinir sistemine sahiptir. Baş bölümünde, gelecek haftalarda oluşacak göz ve kulakları için dört oyuk belirmiştir. Sindirim sistemi, ağız ve çene yapısı oluşmaya başlamıştır. Kalp, henüz tam olarak oluşmamıştır, göğüsün önünde minik bir kabarıklık olarak görülebilir. Altıncı haftanın sonunda kalp atmaya başlar. Kan damarları oluşmaya başlamıştır. Gelecek haftalarda oluşacak kol ve bacaklar için dört kabarcık belirmiştir.
Yedinci haftada, küçük bir üzüm tanesi büyüklüğünde olan embriyonun başı biraz daha büyümüştür. Gövdeye doğru bükülmüş ve yüz oluşmaya başlamıştır. Gözler başın iki yanında yer almaktadır ve henüz kapalı konumdadır. Gözü kapatan dokunun altında da bir koyuluk görülür. Kollar ve bacaklar net bir şekilde görülebilir, hatta parmakları oluşturacak yarıklar bile gözlemlenebilir. Artık, kalp de vücuda kan pompalamaya başlamıştır. Bebeğin sinir sisteminin taslağı tamamlanmıştır. Gelecek haftalarda oluşacak kemiklerin, oluşumunu sağlayan hücreler gelişmeye başlamıştır. Bebeğin, akciğeri, bağırsağı, karaciğeri, böbreği ve cinsel organı görülür.