Hayali arkadaşlar çocuklarda hayali arkadaşlar çocuklarda hayali oyunlar hayali arkadaşı olan çocukla iletişim


Hayali arkadaşlar ile ilk kez karşılaştıklarında anne-babalar bir şaşkınlık yaşayabilirler. Bu tarz durumlarda bu arkadaşlar ile oyunlara yasak koymak yerine izin verici olmak daha uygun bir tutumdur.

Çocuklar dahil ettiklerinde oyunlara katılmak, çocuğunuza empatiyle yaklaşarak onu ve arkadaşını anladığınızı ve kabul ettiğinizi fark ettirmek, ancak oyunda ve rollerde bazı sınırlar olduğunu çocuğunuza hatırlatmak ve gerektiği zamanlarda çocuğunuzu kırmadan ve ona kızmadan gerçek dünyaya döndürmek, unutulmaması gereken önemli noktalardır.

Hayali oyunların sıklığı gerçek arkadaşlar ile oynanan oyunların sıklığından çok daha fazla ve hayali arkadaşların sayısı gerçek arkadaşların sayısından çok daha fazla ise, burada bir müdahale gerekiyor olabilir.

Gerçek arkadaşları ile iletişim kurmakta zorlanan çocuklar genellikle hayal arkadaşları ile oyun oynamayı tercih ederler, Burada ebeveynlere düşen en önemli görev çocuklarının gelişim özelliklerini takip etmek onları gözlemleyerek tanımak, arkadaşlarıyla ilişkileri ve iletişim kurma kaliteleri ve oyunlarının içerikleri hakkında bilgi sahibi olmaktır

Bu noktada bilgi ve destek alınabilecek önemli kişiler; eğer anne çalışıyor ise çocuğun bakımını sağlayan kişiler ve eğer çocuk bir okul öncesi kuruma devam ediyor ise yuvadaki öğretmeni ve yuva pedagogudur. Tüm bu kişiler ile iletişim ve işbirliği halinde olmak ve çocuk hakkında bilgi alışverişinde bulunmak, çocukların gelişiminde önemlidir.