3 Yaşında Çocuğun Gelişimi
Dünyaya geldiğiden bu yana hızlı bir gelişim süreci içersinde olan bebek artık üçüncü yaşını doldurmuştur.Üüçüncü yaşı çocuk için hayatında önemli kilometre taşlarından birisi halindedir. Bu dönemde bebek hızlı bir gelişim süreci içerisine girecek, günden güne büyüyecektr. Üç yaşındaki çocuk yaşının getirileriyle beraber konuşkan, sevimli, arkadaş canlısı ve paylaşımcı bir insan haline gelecektir. Doruğa ulaşan merak güdüsüyle bu dönemde çocuk her şeyi görmek ve her şeyi yapmak isteyebilir.

Beslenme
Beslenme ve uykusuna gelince üç yaşındaki çocuk artık iyi beslenme alışkanlıkları henüz kazanamamıştır ancak bu alışkanlıkları kazanmasa da onun için ailesi ile birlikte yemek yemesi çok önemlidir. Çünkü şimdiden kazandığı bu alışkanlıklar onun için ömür boyu devam edecektir.

Anne ve baba u dönemde çocuğa örnek olmalı istenilen alışkanlıkları kazanması için ebeveynler örnek davranışlar sergilemelidir. Çocuğun beslenmesinde anne ve babanı görevi ona örnek olmaktır. Çocuğa sağlıklı seçenekler sunarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için ona örnek ebeveynler olunmalıdır. Bunun yanı sıra aileye sosyal olarak da katılması için çocuğa onun yapabileceği görevler verilerek şimdiden güzel davranışlar kazanması sağlanabilir.

Toplumuzda en çok yapılan hatalardan biri olan çocuğu yemeye zorlamak çok büyük bir yanlıştır. Anne, çocuğun bu dönemde iştah konusunu problem haline getirmemeli ve onun zaten acıkınca yiyeceğini bilmelidir. Çocuğun tabi ki tadında hoşlandığı ve hoşlanmayacağı besinler olabilir ve de bunlar sık sık değişebileceği bilinmektedir. Eğer bir gıdayı çocuk reddederse ısrar edilmemelidir ancak çocuğa bir süre sonra farklı bir şekilde, o açken tekrar denenmelidir. Ayrıca beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da çocuğa yemeğini yemeyince aç kalmasın diye abur cubur asla verilmemelidir. Yine yanlış yapılan bir diğer hata da besinin çocuk için ödül veya ceza olarak kullanılmasıdır ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Beslenmesinin yanı sıra bebeğin diş bakımına da bu yaşlarda ayrı özen gösterilmelidir. Bunun için günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca diş macunun az miktarda, bir mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılması uzmanlar tavsiye edilmektedir.