çocuk gelişimi

2 – 4 yaş çocukların gelişimi 4 yaş çocuğun gelişimi 4 yaş çocuğu gelişimi 4 yaş erkek çocuğu gelişimi 3 yaş çocuğun gelişimi 4 yaş çocuğun boy ve kilosu 4 yaş çocuğun eğitimi 4 yaş erkek çocuğu psikolojisi


Bu yaş döneminde çocuklar hem zihinsel hem de sosyal açıdan farklılıklar göstermeye başlar. BebekSayfasi.Com olarak çocuk gelişimine olabildiğince geniş yer vermekteyiz. Annelerimizin en çok merak ettikleri başlıkları 2 YAŞ ÇOCUĞU, 3 YAŞ ÇOCUĞU ve 4 YAŞ ÇOCUĞU sayfalarımızda detaylı inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Zihinsel Gelişimleri
Bu dönemde çocuğunuz sembolik düşünmeye geçer ve dil yeteneği gelişir. Kullandığı kavramlar kendine özgüdür. Nesneleri ya da davranışları başka şeylerin yerine de kullanabilir. Bir şeyi başka bir şeyle sembolleştirebilir. Bunu şöyle bir örnekle açıklarsak; günümüzde cep telefonları yetişkinler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Bunu gözlemleyen çocuğunuz sizin davranışınızı taklit ederek, herhangi bir oyuncağını telefon gibi kullanabilir. Oyunlarında da sembolik düşünceden faydalanırlar.

Bir nesnenin başka biri tarafından farklı algılanabileceğini tahmin edemez. Ben merkezcidir. Kullandığı semboller kesin kavram ve kurallar olarak değerlendirilmemektedir. Bu dönemde olan çocuğunuz, başka bir çocuğun ya da yetişkinin görüşüne önem vermez. Mantıksal düşünme henüz gelişmemiştir. Nesnelerin görünümleri çocuğunuz üzerinde etkilidir ve değişme gösterebileceğini kabul etmez.

Dil gelişimi ile konuşmaya başlayan çocuğunuz kendine özgü kavramlar oluşturarak konuşur. Onun sorularına bıkmadan usanmadan cevap verebilmeniz önemlidir. Kısacası çocuğunuz kendi benliğini kavramaya başlamıştır. Bağımsız davranır. Sahip olduğu nesneleri tanır ve var olanları da sahiplenir. “Bu benim” bu yaş dönemi çocukların çok sık kullandığı bir cümledir. Özellikle 2–2,5 yaş dönemi çocuğu engellenmekten hoşlanmaz. Çocukların kendini göstermeye ve kabul ettirmeye yöneldiği zor bir dönemdir.