Çocuklarda paylaşmak çocuklarda paylaşma duygusu çocuğa paylaşmayı öğretmek çocuk paylaşmayı ne zaman öğrenir 12 aylık bebeklerde paylaşma 12 aylık bebeklerde 12 aylık 12 aylık bebek


‘Küçük oğlumun bir oyun grubu var. O ve diğer çocuklar zamanlarının büyük bir kısmını aynı oyuncağa sahip olmak için savaşmakla harcıyorlar. İşler ne zaman düzelecek?

Bir süre daha değil. İki veya sıklıkla üç yaşına gelmeden çocuklar paylaşma kavramını anlamaya başlayamazlar. Şu anda onların kendi ihtiyaç ve istekleri, onlar için önemli olan tek şeydir -akranları obje olarak görürler, kişi olarak değil-. Bu sebeple oyun grubundaki her çocuk istediği herhangi bir anda, istediği herhangi bir oyuncakla oynama hakkının kendinde olduğunu sanır.

Önümüzdeki iki sene içinde onu paylaşma noktasına getirmek, büyük ölçüde açıklama ve tatlılıkla ikna etmekle mümkün olacaktır. Ve tabii ki bu noktaya erişmesi onun için önemlidir. Ama 2 ya da 3 yaşındaki çocuğunuz bir misafiriniz oyuncak kamyon ya da ayısına dokunmasına karşı çıkması, parktaki bir çocukla çörekleri paylaşmaması, küçük kuzeni yürütecini kullandığında bağırması halinde, fazla müdahale etmemeniz önemlidir.

Siz bile ne sıklıkla,bırakın bir yabancıyı bir arkadaşınızın bile arabanızı kullanmasına, dondurmanızın yarısını yemesine, ya da en sevdiğiniz sallanan sandalyenizdeki yerinizi almasına izin veriyorsunuz?