Bir çocuk yetiştirirken ya da bir çocukla vakit geçirirken sürekli olarak ondan yeni bir şeyler yapmasını ve yeni bir şeyler öğrenmesini bekleriz. Özellikle anne ve babalar bu konuda herkesten daha sabırsız olup çocukları istedikleri şeyi yapamadıklarında üzülür hatta kaygılanabilirler. Ancak çocuklarınızın yaşına göre neler yapabileceğini ya da yapamayacağını bildiğinizde hem onları fazla zorlamamış hem de kendinizi boşuna endişelendirmemiş olursunuz.

Peki çocuğunuz ilk altı yılında neler yapamayabilir?

Paylaşamamak:

Çocuğunuzun erken yaşlarında, ondan kendi eşyalarını birileri ile paylaşmasını beklemek çok doğru bir şey değil. Çünkü bu yaşlarda çocuklar için özgürlük kavramı sahip oldukları eşyalarla sınırlıdır, o eşyaları istedikleri gibi kullanabilme haklarına sahiplerdir ve bu haklarını sonuna dek kullanmak isterler. Ancak biz onlardan bu eşyaları bir başkasıyla paylaşmasını istediğimizde (beklediğimizde) onların sahip olduğu özgürlük hissini ellerinden almış ve onları hiç beklemedikleri bir durumla karşı karşıya bırakmış oluruz. Onları paylaşmak için zorlamamalı ve hazır olacakları zamanı beklemeliyiz.

Özür dileyememek:

Çocuklara ilk öğrettiğimiz görgü kurallarından birisidir özür dilemek. Ancak onların bu görgü kuralını anlayıp uygulamalarını beklemek çocuğun yaş gelişimine uygun bir davranış değil. Çünkü özür dilemek için çocuğun empati yeteneğine sahip olması ve yaptığının yanlış olduğunu anlaması gerekli. Oysa bu yaşlarda çocuk kendi duygularını keşfetmekle meşgul iken bir başkasının duygusunu anlayamaz, bu nedenle onlardan gerçek anlamda özür dilemeyi öğrenmelerini bekleyemeyiz.