0-6 yaş dönemi, 6 yaş çocuğu

Çocuğun zihinsel gelişiminin temelinin atıldığı ve hayatı boyunca kullanacağı zihinsel becerilerin şekillendiği 0-6 yaş grubu, “Altınçağ” olarak tanımlanıyor. Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Yusuf Menki, bu dönemde sağlıklı bir gelişimin sağlanabilmesi için önemli tavsiyelerini paylaştı.

Okul öncesi dönemi kapsayan 0-6 yaş dönemindeki sağlıklı gelişimin ve eğitimin oldukça önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığı günümüzde, birçok aile çocukları için en iyi gelişim modelini araştırıyor. Bu konuya dikkat çekmek amacıyla Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği’nin (ÖZKUR-BİR) düzenlediği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen ve İhlas Koleji’nin ev sahipliğinde “Altınçağ” olarak tanımlanan bu özel döneme ilişkin önemli bilgilerin paylaşıldığı bir konferans düzenliyor.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Altınçağ Konferansı’nın başlığı “Altınçağda Çocuk Olmak”. 28 Mart’ta gerçekleştirilecek program kapsamında, alanında uzman pek çok akademisyen ve doktor, Altınçağda olan çocukların psikolojik, nörolojik ve bedensel gelişimine ilişkin önemli konuları gündeme taşıyacaklar.

Altınçağ Konferansı’nın konuşmacılarından olan Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Yusuf Menki, konferans öncesinde gazetemizle de 0-6 yaş arası çocukların sağlıklı gelişimiyle ilgili değerli bilgiler paylaştı.

Menki, okul öncesi gelişimin, çocuğun hayatının geri kalanındaki eğitim hayatını önemli ölçüde etkilediğini ifade ediyor: “0-6 yaş çok önemli. Bu dönemde gelişim çok hızlı gerçekleşiyor. Öğrenme çok yoğun, dolayısıyla çocuğun deneyimlediği her şey, öğrendiği her şey, onun geleceğinde önemli bir taş oluşturuyor.”