“Patika Projesi” Fethiye’nin Faralya köyünde 5 dönümlük bir arazide yeşertilmiş bir proje. Erol B. Scott’ın 20 yıllık emeğinin sonucu oluşmuş. 2005 yılından beri de çocuk ve gençlere doğa kampları düzenliyor. Çok yönlü bir yer burası ama belki de en çok insan olarak doğadaki yerimizi ve varlığımızı anlamak için, üretmek ve sağlıkla nefes almak için ideal bir yer. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarınız ve kendiniz için doğal bir tatil düşünüyorsanız burası tam size göre. Doğaya saygı ve katkı felsefesi ile hayata geçirilen proje ve kamplar hakkında bilgi almak isterseniz;
Çocukların kırsalda olmasıyla şehirde olmalarının ne farkı var sizce?

Çocuklar şehirlerdeki yaşantılarında bırakın doğayla iç içe olmayı doğanın bize sunduğu bilgilerden uzak büyüyorlar ne yazık ki. Şehir yaşamının getirdiği yalan dünya onların gerçek dünyası haline geliyor ve en temel gereksinmemiz olan yiyeceklerin nasıl yetiştiklerini bile gözlemleme şansları olmuyor. Pek çok konunun hikayesini bilmeden, birden bire olduğunu düşünerek, süreçlerin değerini bilmeden, emeğe saygı duymadan büyüyorlar.

Buna ek olarak, şehirde yetişen çocukların bedenleriyle ilişkilerinde zayıflıklar fark ediyorum. Yeterince uzun mesafe koşamayan, arabaların arasında sıkışmış çocuklarımıza bakıyorum. Uzun mesafe koşamamalarının getirdiği bir aksama var bedenlerinde. Entelektüel gelişiminin yanı sıra, yetişmekte olan bu çocukların beden gelişimini sağlayan ortama da bakmak gerek. Çocuklarımız güç, esneklik, hız, kıvraklık, estetik isteyen hareketlerini geliştirmek için çok az fırsat bulabiliyor. Bunun yalnızca gelişimleri açısında değil, kendilerine olan güvenleri açısından da bir sorun oluşturduğunu düşünüyorum. Bütünsel olarak bakarsak, doğanın bize sunduğu ortamları yalnızca bedensel hareketler olarak düşünmemek gerek. Doğadaki gözlemlerimiz ve tecrübelerimiz, yaşantılarımıza bambaşka anlamlar katıyor.
Kırsal alanda yaşayan çocukların doğanın gerçekleriyle iç içe olmaları kendilerini aldatmalarını en aza indirger. Çünkü doğa bilgedir ve çocuklarımızın ekolojik değerlerle yetişmesine olanak sağlar.