Çocuklar pek çok şeyden korkabilirler: karanlıktan, canavarlardan, yalnız kalmaktan, hırsızdan, fırtınadan vs. Dışarısı karanlıkken ve aklınız karmaşıkken cesaretli olmak zordur.

işte çocuğunuzun cesur olmak için yapabileceği bir kaç şey:
Karanlıkta oyun oynayın. Çocuğunuza büyük bir sayfa beyaz kağıt verin ve bütün ışıklar kapalıyken kağıda bir şeyler çizmesini isteyin. Odada onunla beraber oturun ve her bir çizim bittiğinde ışıkları açın. Komik çizimlere bakıp birlikte gülün.
Karanlıkta yakalamaca oynayın. Kimsenin yaralanmaması için kuralların basit olması gerekir. Mobilyaları kenara çekin. Bu, herkesin kollarını açıp birbirine dokunmaya çalıştığı yavaş bir yakalamaca olacak .

ışıkları kapatın ve çocuğunuzdan topladığınız bazı eşyalara dokunmasını isteyin; bu eşyaların ne olduğunu tahmin etsinler.
Çocuğunuzu korkunç canavarlardan koruyacak dost bir canavar resmi çizin. Bu resmi çocuğunuzun odasının kapısına asın, “Canavarlar Giremez!” Fırtına çıktığında fırtına taklidi yapın. Rüzgar gibi uğuldayın, şimşek gibi çakın ve yağmur damlası sesleri çıkarın.