Öğrencilerin beslenmesi özellikle sınav dönemlerinde daha da önem kazanıyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları “Sınav döneminde beslenme” hakkında bilgi veriyor. Yapılan araştırmalar,sabah kahvaltı eden kişilerin başarı oranlarının ve dikkat düzeylerinin yüksek olduğunu ortaya çıkarmış. Bu nedenle öğrencilere güne mutlaka kahvaltı ile başlamaları öneriliyor. Süt, kepekli ekmek, peynir, yumurta, pekmez, yulaf ezmesi gibi besleyici değeri yüksek gıdalar kahvaltıda tercih edilebilir. Mutlaka ara öğünler yapılmalıdır. Ara öğünler basit şeker içeren, kan şekerinin hızla yükselip, düşmesine sebep olan tatlı, çikolata, hazır meyve suları yerine kan şekerini yavaş yükselten ve düşük kalori içeren meyve, yoğurt, küçük kepekli sandviç, ayran gibi gıdalardan oluşmalıdır.

Ne içilmeli?

Sınav döneminde çok fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa neden olur. Kolalı içeceklerde bol miktarda kafein içerir. Bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tüketmek daha doğrudur. Haftada 2 kez balık, haftada 2-3 kez 5-6 fındık, ceviz tüketimek son derece faydalıdır.

Strese karşı besinler

Yeşil biber, maydanoz, çilek, ıspanak, karnabahar gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidandır. Günde 6-7 porsiyon meyve ve sebze tüketmek gereklidir. Stere karşı etkin olan yumurta, süt, ıspanak, havuç, kayısı gibi besinlerde bulunun A vitamini ve tahin, kurubaklagil, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunan E vitaminin tüketilmesi sınav döneminde stresin azaltılmasında etkili olacaktır. Beyin fonksiyonlarında görev alan aynı zamanda bir antioksidan olan çinko da süt ve türevlerinde, tavuk, yumurta, balık, yağlı tohumlarda bulunur ve düzenli tüketilmesi gerekmektedir.