Yapılan araştırmalar doğru beslenmenin okul başarısı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle okul çağındaki çocukların yediği yiyecekler oldukça önem taşıyor. Çocuklara okul döneminde beslenmeyi sevdirmek ise bazı yöntemlerle oldukça kolay hale geliyor.

Çocukların okulda başarılı olması annelerinin en büyük dileği ve bunun için derslere odaklanmadan önce beslenmeye odaklanmak çok önemli.

Öğrenme kapasiteleri beslenmeleriyle ilişkili

Beslenmenin çocukların fiziksel ve zihinsel performansı üzerindeki etkisini araştıran pek çok çalışma var. Bu çalışmaların genel bir sonucu olarak vitamin ve mineral alımı yeterli olan çocuklarda öğrenme kapasitesinin ve hafızanın iyi beslenemeyen çocuklara göre çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Tabii ki bu noktada “Kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam ya da ara öğünlerde çocuğuma ne yedirmeliyim?” sorularını soruyoruz kendimize.

Sağlıklı besinleri denemekten yorulmayın

Beslenmede onun yerine seçimler yapmak değil, doğru seçimler yapmaları için onları teşvik etmek gerekiyor. Çocukların damak tadı sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde, bu nedenle çocuğunuzun reddettiği bir besini bir süre sonra tekrar denediğinizde nasıl iştahla yediğini görüp şaşırabilirsiniz. Pek çok çeşit sağlıklı besini sürekli denemekten yorulmayın. Bazen 15-16 denemenin sonunda çocuğunuzun kereviz yediğine şahit olabilirsiniz.

Çocuğunuzun kimden çok etkilendiğini bulun

Bazen çocuklar o kadar seçici oluyor ki, aileler bu durumla baş etmekte çok zorlanıyor. Böyle durumlarla baş etmek için çocuğumuzun kimden çok etkilendiğini bulup, kendisini onun yerine koyarak seçim yapmasını isteyebiliriz. Örneğin; bir grup çocuğa, “Astronotlardan mı, sporculardan mı yoksa süper kahramanlardan mı daha çok etkilenirsiniz?” diye sormuşlar. Çocuklar kendi seçtikleri süper kahramanlardan etkilendiklerini söylemişler. “Superman olsan ne yerdin?” diye sorulduğunda ise çok daha sağlıklı seçimler yapmışlar.