Omega 3 yetişkinler kadar çocuklar için oldukça faydalı bir yağ asididir. Özellikle sağlıklı zihinsel gelişim için önemli olduğunu belirten Diyetisyen Hülya Çağatay, omega 3’ün çocuklar için faydalarını sıraladı ve hangi besinlerin doğal omega 3 kaynağı olduğunu belirtti.

Dünyaya gelen bebek, anne sütü tüketimi ile omega 3 bakımından yaşam yolunda bir artı ile başlıyor çünkü anne sütü omega 3 bakımından oldukça zengindir. Yaşamsal bir besin ögesi olan bu yağ asidi, aynı zamanda beynin yaşlanmasını yavaşlatan mucize bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra omega 3 alımı iyi düzeyde olan kişilerde kilo kontrolü bakımından da artıya sahip olması omega 3’ü çok daha değerli kılıyor. Çocuklarda obezitenin engellenmesi bakımından omega 3 alımı büyük önem taşıyor.

Omega 3 kaynağı balıklardan hangileri tüketilmeli?

Peki, omega 3 kaynakları denince aklımıza ilk gelen balıklardan hangilerini tüketmek doğru olan? Aslında tüm balıklar omaga 3 bakımından yeterli düzeydedir fakat denizlerin kirliliği nedeniyle balık tüketimimiz oldukça kısıtlanmış durumda. Son yıllarda özellikle çocuklar için ağır metal riski nedeniyle dip balıklarını tercih etmemek, balığı haftada en fazla 3 defa tüketmek dikkat edilmesi gereken noktalar. Mezgit, barbun ve kalkan gibi balıklar dip balıkları olması nedeniyle daha nadir tercih edilmesini öneriyoruz. Bu balıklar yerine özellikle tam bir omega 3 deposu olan somon veya hamsi, palamut ve lüfer tercih edilebilir.