dogum-sonrasi-diyetMenopoz ,kadınlarda yumurtalık hormonlarının salınımının bitmesi ve doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu dönemdir. Menopoz bir hastalık durumu değil aksine sağlıklı bir kadının yaşamının bir parçasıdır. fakat ösrojen hormonunun düzeyindeki azalma nedeniyle oluşabilecek şişmanlık,kemik erimesi,kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gerekir.

Normal olan menopoz dönemi 48-55 yaşlarında başlar. Şişman kadınlarda menopoz daha erken dönemlerde görülebilmektedir. Beslenme durumu, ekonomik düzey,sigara veya alkol kullanımı,aşırı kahve tüketimi menopozu etkileyen faktörler arasındadır. Menopozu süresince fiziksel ve fizyolojik semptomlar birlikte görülmektedir. Menopozda görülen yaygın belirtiler; menstruasyon periyodunun değişmesi,sıcak basması,uykuda terleme, bitkinlik, uykusuzluk, başağrısı, cinsel organda kuruma,deride kuruma, idrara sık çıkma ve idrar tutamama, vajinal ya da üriner enfeksiyonların sık görülmesidir.

Östrojen eksikliğine bağlı olarak deride gevşeme, incelme, damarların belirgin hale gelmesi, yaraların daha zor iyileşmesi ve morluklar oluşabilmektedir. Fizyolojik semptomlar haricinde psikolojik semptomlarda görülmektedir. Bunlardan bazıları ankisiyete, depresyon, sinirlilik, sık sık ağlamai dikkat dağınıklığı, hatırlama zorluğudur. Menopoz öncesi kadınlarda metabolik hız adet döngüsünden etkilenir. Menstruasyon siklusundaki değişmeden dolayı enerji harcamasında azalma oluşur. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte yağsız vücut kütlesinin yağ kütlesine oranı azaldığı için bazal metabolik hızda düşme görülür. Yani bu dönem kadınlarındaki değişmeyen beslenme ve aktivite azlığı şişmanlığa yol açmaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda toplam vücut yağ yüzdesinde artma ,yağsız dokuda azalma oluşur.

Hormonlardaki değişim vucut yağ miktarını etkiler. Bu yağlanma özellikle karın bölgesinde gelişir. Yine toplam vücut proteininde azalma gözlenir. Östrojenin ateroskleroz oluşumunu engelleme etkisi olduğunda ,östrojenin azaldığı menopoz dönemi kadınlarda ateroskleroz gelişme riski erkeklerle aynıdır. Ayrıca östrojenin kötü kolesterolü düşürme iyi kolesterolü arttırma gibi etkileri de vardır. Kadınlarda menopoz sonrası östrojen düzeyindeki azalmaya bağlı olarak kemiklerdeki kayıp hızı önemli ölçüde artar. Bu dönemde idrarda kalsiyum atımındaki artış, bağırsaklardan kalsiyumun emilimindeki azalma ve beslenme ile yeterli kalsiyumun alınmaması, kemik kaybının nedenlerindendir. Ayrıca mineral yoğunluğunun azalması sonucu, kemiklerde zayıflama ve kırılma riskinin artması ile önemli bir kemik hastalığı olan osteoporoz gelişebilmektedir. Bu nedenle gençlik yıllarında beslenme ve sporla kemik yoğunluğunu en üst düzeye ulaştırmak ileriki yıllarda kaçınılmaz olan kemik kaybını en aza indirecektir.Normal olarak kadınların kemik yoğunluğu erkeklerden düşüktür.