Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan okul çağındaki çocukların dikkatlerini daha iyi topladıkları, daha iyi hatırladıkları, daha az yanlış yaptıkları ve iki saat sonra bile dikkatlerinin dağılmadığı belirtildi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Bekir Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul çağındaki çocukların nasıl beslenmesi gerektiğine ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’de çocukluk çağında obezite sıklığının farklı çalışmalarda yüzde 1,6-9,1 arasında olduğunu anlatan Çakır, her 10 çocuktan 2-3’ünün obez veya fazla kilolu olduğunu söyledi.

“Okul çağı, çocukların fiziksel ve sosyal olarak büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı ve bütün hayatlarını etkileyebilecek beslenme alışkanlıklarının belirlendiği bir dönemdir” diyen Çakır, özellikle bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının önemini vurguladı.

Çakır, Sağlık Bakanlığı tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığınca çıkarılan genelgeyle, eğitim kurumlarında çocukların dengesiz beslenmesine ve obeziteye sebep olabileceğinden, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan içecekler (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışlarının ve otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmalarının yasaklandığını, bunların yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması gerektiğini anımsattı.

Yakın zamanda yayımlanan bir başka genelgeyle de okul kantinlerinde bulundurulmaması gereken yiyeceklerin listesinin genişletildiği, çikolatalar, şeker ve şekerlemeler, kremalı, tatlandırıcılı gıdalar ve yüzde yüz meyve suları dışındaki alkolsüz tüm içeceklerin de bu kapsama alındığını hatırlatan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: