İştahsız bir çocuğa yemek yedirmek özellikle annelerin en büyük kabusudur. Elinde bir kaşık ve kase ile saatlerce yemek yesin diye uğraşan annelere hepimiz sık sık tanık olmuşuzdur. Peki, iştahsız çocuğun daha zahmetsiz bir şekilde yemek yemesini nasıl sağlarız? Bu çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin bir yolu yok mudur?

Kendi kendine yemek yemesine izin verin

Anne sütünden ek besinlere geçildiği dönemde yapılan en büyük yanlış besinleri bebeğe tek tek tattırmak yerine bulamaç şeklinde vermek. Bu tarz bir beslenme tarzı benimseyen çocuk tadını bilmediği gıdaları reddeder.

Kaşık tutmaya başladığı dönemde ona yemeği tanıması ve kendi kendine yemesi için fırsat verin. Yere dökülecek, üstü kirlenecek gibi kaygılarla onu yanlış bir beslenme düzeninin içine sokamayın.

Yemeğin hazırlanış ve sunuluş biçiminden psikolojik nedenlere kadar pek çok etken çocuğun yemek seçmesinde etkili olabilir. Sorunun çözümü için atılacak ilk adım iştah probleminin neden kaynaklandığını bulmak olmalıdır.

Önüne koyduğunuz yemeği yemezse başka bir şey vermeden önce biraz sabır gösterin

Ona yemesi için hazırladığınız yemeği reddediyorsa tek alternatifinin o olduğunu ve başka yemek yiyemeyeceğini söyleyin. Ama 5 dakika sonra pes edip dediğinizin aksini yapmayın. Söylediğinizi aynen uygulayın ve asla yılmayın. Böylece önündekini yemek ya da hiçbir şey yememek arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Anneler genelde dayanamayıp aç kalmasın diye günün sonunda yine çocuğun istediğini önüne koyarlar be böylece bu kısır döngüden bir türlü kurtulamazlar. Merak etmeyin o gün o öğünü yemiyor diye çocuğunuz hastalanmaz ya da güçsüz düşmez. Bu tavrınızda kararlı olursanız yemek seçme problemi konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız.