yemekHamilelik, neslin devamında önemli bir evredir. Bu evreyi tamamlayan annelerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı nesiller yetiştirmesi için beslenmesine ayrıca özen göstermesi gerekmektedir.

Hamilelikte beslenmenin amaçları, annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve bebeğin normal büyümesi için gereken enerji ve besin öğelerini tam olarak karşılamaktır. Gebelerin besin gereksinmelerini karşılaması, bebeğin sağlıklı büyümesi kadar anne sağlığı için de önemlidir. Erken yaşta gebe kalan kadın henüz kendi gereksinimini karşılamamıştır bu nedenle hamilelikte ihtiyaçların karşılanması erken yaşta gebe kalan anneler için daha önemlidir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada ,konjenital bozuklukla doğan bebeklerin annelerinin %65’inde folik asit yetersizliği belirtileri görülmüştür. Normal doğan bebeklerin annelerinde ancak %17’sinde bu tip eksiklikler görülmüştür. Başka bir araştırmada ise A vitamini yönünden yetersiz beslenen gebe kadınların bebekleri doğduktan sonra dengeli beslenme sağlanmadığı takdirde, bu çocukların A vitamini yetersizliği hastalıklarına daha kolay yakalandıkları görülmüştür. Hamile kadının diyetinde iyotun yetersiz oluşu, “Kretenizm” denilen beyin özürlü çocuğun doğumuna yol açmaktadır. Gebelikte beslenme ile beyin gelişimi arasında da azımsanmayacak bir bağ vardır. Yetersiz beslenen gebe kadınlardan doğan prematüre sayısı , normal beslenenlerden daha çok olmaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenen kadınlardan doğan çocukların %94’ünün sağlık durumunun iyi,%3’ünün orta ve %3’ünün de kötü olduğu görülmüştür. Yetersiz beslenme kadınlardan doğan çocukların ise %67’sinin kötü,%25’inin orta ve %8’inin iyi sağlık koşullarında olduğu saptanmıştır. Bütün bu araştırmalara göre gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenen kadınların bebeklerinde ölü doğumların, prematüre ve konjenital bozukluklarla doğanların, doğumda kötü sağlık koşullarında olan bebeklerin sayısı yeterli ve dengeli beslenenlerden daha çoktur. Annenin de ihtiyaçlarını karşılaması oldukça önemlidir, metabolizma gereği ihtiyaçların karşılanma önceliği bebeğe aittir. ihtiyaçlarını karşılayamayan annelerde sıklıkla anemi, diş çürüklüğü ostemoalasia gibi hastalıklar görülür.