demir eksikliğiYeşim Coşkun, “Çocukken demir eksikliğine bağlı kansızlığı olan ancak tedavisi yapılmamış çocuklarda daha sonra zeka düzeyinde düşüklük, öğrenme yeteneğinde ve algılamada azalmayla birlikte derslerde başarısızlık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle demir eksikliğine bağlı kansızlık mutlaka tedavi edilmelidir” diyor.

Vücudumuzdaki birçok fonksiyonun yerine getirilmesinde rol oynadığından, demirin eksikliği tüm organları etkiler. Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık çocuklarda en sık rastlanan kansızlık türüdür. Demir eksikliğinin en önemli nedeni, gıdalarla vücudun ihtiyacı olandan daha az demirin alınmasıdır. İkinci en sık görülen nedeni, büyümenin hızlı olduğu dönemlerde demir ihtiyacının artmasıdır. Diğer demir eksikliğine bağlı kansızlık nedenleri ise, kan kaybı ve demirin bağırsaklardan emilememesidir.

Başka birtakım hastalıkların seyri sırasında da demir eksikliğine rastlanabilir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocuklarda ek gıdalara başlanılan 6-24. aylarda ve büyümenin hızlı olduğu ergenlik döneminde daha fazla görülür. Demir eksikliğine bağlı kansızlık, zamanında doğan bebeklerde genellikle dördüncü, prematüre bebeklerde ikinci ayda başlamasına rağmen, bebek dokuz aylık olana kadar belirti vermeyebilir.

Soluk yüz önemli bir belirti

Dr. Yeşim Coşkun, demir eksikliğine bağlı kansızlığın yavaş geliştiği durumlarda hiçbir bulgu olmazken, kansızlık belirginleşmeye başladığında özellikle iştahsızlık, kilo alamama, solukluk ve huzursuzluk, daha büyük çocuklarda ise halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, egzersiz performansında azalma ve toprak, cam, kül ya da buz yeme gibi bulguların ortaya çıkmaya başladığını söylüyor.