sütNilüfer Hakarayan, bir su bardağı sütün günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu karşıladığını hatırlattı.

Yapılan araştırmalar düzenli olarak günde en az bir bardak sütün çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Süt kemik erimesinin önlenmesinde yardımcı oluyor!

Sağlıklı nesiller için çocukların protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral elementlerini yeterli miktarda alması sağlanmalıdır.

Bugün dünyada kadınların yüzde 30’unun, erkeklerin de yüzde 10’unun osteoporoz hastalığı var. Doktorlar ve bilim insanları ostoeporoz hastalığının ancak çocuklara küçük yaştan itibaren süt içirterek önlenmesine yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

Bununla birlikte sütte başta kalsiyum olmak üzere çok sayıda besleyici madde bulunuyor. Bu maddelerden karbonhidratlar önemli bir besin kaynağı oluşturuyor.

Süt, beyni yaşlanmaktan korunmasına yardımcı oluyor!

Ayrıca sütte, beyni yaşlanmaktan koruyan “Acetyl Carnitin ” maddesi bulunuyor. Süt, yüksek oranda protein içermektedir. Süt proteinlerinin bileşiminde de, vücudun yapı taşlarını oluşturan 20’den fazla aminoasit bulunur. Süt, yağının yüksek oranda enerji sağlaması ve A vitamini içermesi bakımından da önemlidir.

Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan verdiği bilgiye göre, A ve B vitamini ile protein, fosfor, potasyum ve folik asit yönünden zengin olan süt, kaymak, yoğurt ve peynir, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda kemik ve diş gelişiminde çok etkilidir. Bir kase yoğurt, vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumada yardımcı olabileceği gibi, direnme gücünü de artırır. Ayrıca yoğurt, kemik için gerekli kalsiyumun ana kaynağıdır. Bir günlük kalsiyum ihtiyacınız için bir kase yoğurt yemeniz yeterlidir. Bu miktarda yoğurt 150-400 miligram arasında kalsiyum içerir. Eğer kilo probleminiz varsa, kaymağı alınmış yağsız yoğurdu tercih etmeniz gerekiyor.