Çocuklarda yeme bozuklukları çocuklarda beslenme bozuklukları çocuklarda beslenme bozukluğu çocuklarda yeme bozukluğu


Bu konuyu 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

1.Pika

2.Ruminasyon

3.Bebeklerde veya Küçük Çocuklarda Beslenme Bozukluğu

Pika adını verdiğimiz bozukluk; tel, saç, kireç, sıva, peçete gibi yenilebilir olmayan bir takım maddelerin bebek ya da çocuklar tarafından yenmeye çalışılmasıdır. Daha büyük yaştaki çocukların ise kum, böcek, taş gibi maddeleri yemeye çalıştığı gözlemlenmiştir. Bu bozukluğa teşhis koyulabilmesi için belirtilerin en az 1 ay boyunca devam ediyor olması gerekir. Ayrıca içinde yaşanılan kültürde bebeğin ya da çocuğun yediği şeylerin normal karşılanmaması gerekmektedir.Yani bir toplulukta toprak yemek anlamı olan, yaygın ve normal bir eylemse çocuk bunu devam ettirir.

Bu bozukluğu sıklıkla zeka geriliği ile ilişkilendirebileceğimiz gibi vitamin eksikliği ya da zehirlenme şikayetleri ile doktora başvurulduğunda yapılan incelemeler sonrasında bu şikayetlerin yeme bozukluğundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Zeka geriliği olan çocuklarda bu bozukluğun şiddeti zeka geriliğinin şiddeti ile doğru orantılı şekilde artar. 1,5 – 2 yaş dönemi içerisinde çeşitli maddelerin yenmesi yaygın bir davranıştır ve bir bozukluğun varlığından kaynaklanmıyor olabilir. Geçici olabilir. Pika tanısı, ancak davranışın 1 ay gibi bir süreden sonra da hala devam ediyor olması ile konulur.

Ruminasyon bozukluğu ise bebek ya da çocukların yedikleri yiyeceklerin kusmadan ağza geri getirilmesi ve yeniden çiğnenmesi olarak tanımlanır.Ağza getirilen yiyeceklerin belirgin bir mide bulantısından, tiksinmeden ya da sindirim sistemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyor olması gerekir. Ruminasyon bozukluğunu da zeka geriliği ile ilişkilendirebiliriz. Zeka geriliği olan çocuklarda daha sık gözlemlenir. Bu bozukluğa sahip olan bebeklerde kendilerine özgü duruşlar gözlemlenir.Ikınma pozisyonuna, dilleri ile sıkça yapılan emme davranışlarına ve kendilerini sıkmalarına rastlanır. Bebekler bu dönemde açtırlar ve huzursuz davranırlar.Bu dönem içerisinde kilo kaybı, doktorların belirlediği kilolara ulaşamama ve sonucu ölümle biten durumlar oluşabilir.