uzun kış gecelerinde çocuklarda obeziteHatalı aile tutumları obeziteyi tetikliyor

Düşük oranda hormonal bozukluğa bağlı kilo alımı görülse de genelde çocuklarda büyük oranda yeme davranışı bozukluğuna bağlı kilo alımı görülmektedir. Son dönemde kilo alımı olan çocuklarda kolesterol yüksekliği tespit edilmeye başlandı. Çocuklarda artık fazla kiloya bağlı karaciğer yağlanması tanılar arasına girmeye başladı ki bu çocuklarda asla olmayan bir şeydi.

Farklılaşan yaşam alışkanlıkları ve hatalı aile tutumları çocuklarda obezite artış sorunun nedenleri arasında yer alıyor. Okul öncesi dönemdeki çocukların beslenmesi, aile bireylerinin beslenme alışkanlıklarının bir yansımasıdır. Genelde bu yaş grubunun kilo alım sorununu ailesel beslenme alışkanlıklarının etkilediği görülmektedir.

Çocuk aile büyüklerini her zaman rol model alır. Çocuğa yemek yedirirken anne, bakıcı ve/veya aile büyüğü çocuk doydum dediği halde hadi bir kaşık daha diyorsa sorun oluşuyor demektir. Bir çocuk hiç bir zaman kendi doyduğu noktaya karar veremiyorsa, ileride aynı zamanda özgüven eksiği olan obez bir bireyin temeli de atılmış demektir. Çocuk doymamış ve yemek yerken sıkılmış da ya da yememe eğilimine girmiş olabilir. Bu durumlarda çözüm gibi görünen bazı uygulamalar örneğin çocukların ilgisini çeken renkli görüntülerin bol olduğu televizyon izlerken yemek yedirmek ve ağzına tıkıştırmak çocuğun ne ve ne kadar yediğini anlamasını engellemektedir. Bazen büyüklere göre daha yavaş yiyen çocuğun bir an önce yiyip kalkması için seçilen bu yol nedeniyle çocuk da yemek mekânı olarak televizyon karşını seçiyor çoğu zaman. Televizyon ve reklamlar zamanla abur- cubur ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ve pekişmesine destek olmaktadır. Çocuk boş enerji kaynaklarından sağlıksız beslenerek kilo alma sorunu yaşamaktadır.