iştahsızlıkİştah Nedir?

İştah yiyeceklere karşı duyulan istek diye tanımlanır.

İştah bilinçli bir istek olup daha önce yiyecek ile olan deneyimlerden, besinin görünümünden olumlu ve olumsuz olarak etkilenir.

İştahsızlığın; çocuklar için en önemli sonucu büyümelerinin olumsuz yönde etkilenmesidir.

İştahsızlık çoğu zaman anne kaygısıdır. Annenin ısrarı; Çocuğun iştahsızlaşmasına ve İnat etmesine neden olur. Çocuk için bu durum bazen bir oyun, bazen de işkenceye dönüşür.

İştahsızlıktan yakınıldığında—
Çocuğun gelişimi bu noktada bizim için karar verici durumdur. — Aileyi ikna etmek en önemli noktadır; bu yapılmazsa ileride çocuğa daha fazla zarar verebilecek önemli beslenme sorununa dönüşebilir.Okul öncesi dönemde çocukların beslenmesi aile bireylerinin beslenme alışkanlıklarının bir yansımasıdır. Bu dönemde çocukların ilgisini çeken renkli görüntülerin bol olduğu televizyon izlerken yemek yedirmek, o arada çocuğun ne yediğini anlamadan ağzına tıkıştırmak çoğu zaman yemek yediremediğimizde seçtiğimiz yöntem maalesef. Çocuk büyüdükçe bu reklâmlar abur- cubur dediğimiz beslenme alışkanlığının kazanılması ve pekişmesine destek olmaktadır. Bunlar da gereksiz boş enerji kaynağı olduklarından ve kilo alma sorunu yaratıp sağlıklı beslenmeyi engellediği için gelişim sorunları ile baş başa kalmamıza yol açmaktadır. Aileler çocukları yemiyor diye yakınıyor, Çoğu aile şikâyet eder “Çocuğum bir şey yemiyor, gün boyunca lokmasını ağzında tutuyor ya da yemek seçiyor” diye, bu hem bizlere hem de çocuk doktorlarına ve psikologlarına sıklıkla gelen bir yakınmadır. Bunun nedeni barsak parazitleri, anemi ya da hastalığa ve/ veya vitamin- mineral eksiliğine bağlı olabilir ya da psikolojiktir. Bazen de çocuk iyi besleniyordur ama ailenin beklentisine cevap vermiyordur. Yani topaç gibi değildir, arkadaşın çocuğundan az yiyordur veya komşununkinden zayıftır. Çocuklarda iştahsızlık büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar; çünkü yemek yememek anne ve babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Bu savaşta nedense hep çocuk kazanır. Çözüm için önce sebep saptanmalıdır. Anne- babadan biri yemek seçiyorsa onları örnek alacağı için çocuk da yemek seçer. Bunun dışında çocuklar 2 yaş civarındayken çabuk sıkılır, bugün sevdiği bir yemeyi bir süre sonra sevmeyebilir. Çocuk seviyor diye sıklıkla aynı besinlerin pişirilmesi bıkkınlık yaratır. Doğal olarak reddederler, bunun üzerine baskı yapıldığında kendini ispatlamak için farklı davranışlara girerler. Öncelikle çocuğun da bir birey olduğu unutulmamalıdır.