Anne babaların işi, özellikle çocukların nasıl besleneceği konusunda iyice zorlaşabilir. Örneğin hem kalsiyum almaları için çocukların bolca süt içmesi gerektiği söylenir, diğer yandan süt ürünleri alerjisine dikkat etmemiz hatırlatılır. Bu tüm yiyecek çeşitleri için geçerlidir ve son yıllarda görülen deli dana hastalığı, kuş gribi gibi büyük paniğe yol açan olaylar, anne babaların kafalarını tamamen karıştırmıştır. Peki o zaman, çocuklar ne yemelidir?
Sağlıklı beslenmenin temel unsurları artık bellidir. Yetişkin de olsanız, çocuk da olsanız önerilen şey aynıdır: Dengeli bir beslenme, çok çeşitli gıda türlerini içermelidir:

Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze

Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı kahvaltı gevreği gibi rafine edilmemiş nişastalı yiyecekler
Et, balık, yumurta ve mercimek gibi protein açısından zengin yiyecekler
Bazı süt ürünleri

Yiyeceklerin işlenmemiş olması ve taze hazırlanması da önemlidir, çünkü hazır yiyeceklerde fazla miktarlarda koruyucu madde, yağ ve tuz bulunurken, içerdikleri vitamin ve mineral değerleriyse düşüktür. (Yağ ve tuz, belirgin bir lezzeti olmayan işlenmiş yiyecekleri lezzetlendirmenin en ucuz yoludur.)

Meyve ve sebze

Siz ve aileniz için sağlıklı beslenmenin en temel kuralı günde beş porsiyon meyve ve sebze yemektir. Bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltmanın ve kalp hastalıklarına karşı korunmanın en hızlı yoludur. Ayrıca meyve ve sebzelerin tadı harikadır ve her öğüne çeşit katarlar. Günde beş porsiyon çok gibi gelebilir ama aşağıdaki listeden neyin bir porsiyon sayıldığına baktığınızda, aslında sandığınızdan az olduğunu göreceksiniz.