Hemen hemen her annenin en hassas noktası: Boy, kilo ve yemekler denklemi! Yedi yemedi, büyüdü büyümedi derken yıllar hızla geçiyor ve bu konu bazen çocuğun tüm hayatını etkileyebiliyor.

Çocuğun yemekle doğru ilişkiyi kurmasında anne babalara önemli görevler düştüğünün altını çizen Uzman Diyetisyen Melis Torluoğlu, konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Yemek konusunda çocukla pazarlık etmek doğru mu? Ödül-ceza kuralı beslenme için geçerli mi?

Büyüme, gelişme dönemindeki çocuklarda beslenme birincil ihtiyaçlar arasında. Bu nedenle ödüllendirme veya cezalandırma aracı olarak kesinlikle kullanılmamalı. Her şeyden önce düzenli ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalı. Çocuk aile ile birlikte yemeklerde masada yer almalı. Çocuğun yavaş yavaş kendi bedeni üzerinde kontrol sahibi olması ve kendi ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Yeme bozukluklarına bakıldığında, çoğunun çocukluk yıllarında yapılan hatalı davranışlara dayandığı görülüyor. Bu nedenle konuyla ilgili son derece dikkatli davranılmalı.

Yemek yeme sorununu takıntı haline getiren anne ve babalara tavsiyeleriniz neler?

Çocuğa tek bir besin veya tek bir öğün konusunda ısrarcı olmadan seçenekler sunarak ilerlemek her zaman için çok daha olumlu bir çözümleme. Örneğin çocuğun günlük besinsel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kereviz yemeyen çocuğa sürekli tüketmesi konusunda ısrar etmek yerine, enginar gibi başka bir seçeneği sunmak daha yapıcı ve etkili olabilir.

Büyüme hormonu eksikliği yüzünden tedavi gören çocukların ailelerine ne önerirsiniz?