Beslenme, büyümenin en önemli anahtarı. Bu anahtar, büyüme ve gelişme sürecinin çok hızlı olduğu bebeklik ve çocukluk döneminde ayrı bir önem taşıyor.

Çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişimin yolu yeterli ve dengeli beslenmeden geçiyor. Bu şekilde beslenen çocukların hastalıklara karşı direnci artıyor ve okul performansında artış görülüyor ayrıca çocuğun hastalıklara yakalanma riski de azalıyor.

Liv HOSPITAL Çocuk Sağlığı Bölümü’nden Uzm Dr. Nur Özden Çalışkan, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, altıncı aydan sonra en az 2 yıl kadar ek gıdalarla destekleyerek devam ettirilmesinin obezite ve kronik hastalık riskini azaltabileceğini söylüyor, bazı yiyecek ve içeceklerin zararlarından bahsediyor: “Kolalı içecekler, gazozlar, hazır meyve suları, çikolata, gofret, şeker gibi karbonhidrattan zengin ve kızarmış yiyecekler gibi yağdan zengin gıdalar kısıtlanmalı.”

0-1 yaş: Süt çocukluğu dönemi

Bebeğin gelişimi normal seyirde ilerliyorsa ilk 6 ayda besin kaynağı sadece anne sütü olmalı. 6. ayın sonunda ek gıdalara başlanmalı. 6-9 ay arasında günde sadece 200 ek kaloriye ihtiyaç duyan bebeklerde bu değer 9-12 ay arasında 300 ek kalori olmalı. Ek gıdalar bebeklere dikkatle verilmeli. Ek gıdalara önce tek tek başlanmalı, sonra da diğer ek gıdalar yine tek tek eklenmeli. İlk 1 yaşta bebeklere tuz ve şeker kullanılması kesinlikle yasak.

1-3 yaş: Önce oyun çocukluğu sonra 4-6 yaş okul öncesi dönem